Jesteś tutaj

Inwentaryzacja budynku sposobem na zwiększenie efektywności energetycznej!

Każdy budynek traci ciepło. Właściciel nieruchomości dba o budżet i dąży do tego, aby utrata ciepła była jak najmniejsza. W szacowaniu wydatków przydatne są informacje, które czynniki i w jakim stopniu wpływają na koszty ogrzewania. Można tę wiedzę uzyskać dzięki inwentaryzacji budynku. 

Inwentaryzacja budynku – co to jest

Inwentaryzacja parametrów technicznych jest dobrowolna i polega na zebraniu informacji dotyczących danego budynku potrzebnych z punktu widzenia utraty ciepła i emisji CO2. Dotyczy budynków, które mają źródło ciepła o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Są to np.: budynki mieszkalne, lokalne kotłownie czy budynki handlowo-usługowe. Polega ona na zebraniu danych dotyczących parametrów technicznych budynku i źródeł jego ogrzewania. Dzięki niej można zyskać uproszczoną analizę efektywności energetycznej, która pozwala ocenić stan budynku i może pomóc lepiej zarządzać kosztami ogrzewania.

Kto przeprowadza inwentaryzację budynku i jak się odbywa

1. Inwentaryzacja budynku polega na wypełnieniu formularza inwentaryzacyjnego w systemie CEEB.

2. Inwentaryzację można:

  • wykonać samodzielnie wypełniając formularz inwentaryzacyjny,
  • zamówić w swojej gminie poprzez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków, w ramach funkcjonalności „Zamów inwentaryzację budynku”,
  • wykonać ją dodatkowo w trakcie przeglądu przewodów kominowych.

Kogo dotyczy Inwentaryzacja budynku

Inwentaryzację budynku może wykonać osoba, która:

  • mieszka w domu jednorodzinnym i jest jego właścicielem,
  • mieszka w domu wielorodzinnym i jest właścicielem jego części, np. posiada część w tak zwanym bliźniaku, szeregowcu,
  • posiada mieszkanie w budynku wielorodzinnym, np. bloku lub kamienicy, zarządzanej przez zarządcę,
  • posiada mieszkanie w budynku wielorodzinnym, np. bloku lub kamienicy, zarządzanej przez wspólnotę mieszkaniową (nie ma zarządcy),
  • jest zarządcą budynku.

Korzyści z inwentaryzacji budynku

W efekcie przeprowadzenia inwentaryzacji budynku można zyskać tzw. uproszczoną analizę efektywności energetycznej budynku. Dla właściciela bądź zarządcy danego budynku oznacza to pozyskanie informacji o stanie technicznym budynku, które pomogą go lepiej ogrzać. To także informacja jak zmniejszyć koszty ogrzewania i przeprowadzić skuteczny remont termomodernizacyjny.

UWAGA! Inwentaryzacja budynku nie jest tożsama z audytem energetycznym, który powinien być przeprowadzany przez certyfikowanego audytora.

Więcej informacji tutaj

 

PLIKI

ZałącznikRozmiar
PDF icon Ulotka GUNB1.17 MB