Jesteś tutaj

Budżet Obywatelski 2016

Augustowianie zdecydowali, na co przeznaczyć 200 tys. zł!

31 marca 2016 r. zakończyła się pierwsza edycja Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego. To zupełna nowość dla augustowian, a jednak ich zaangażowanie nie odbiegało od aktywności obywatelskiej mieszkańców innych polskich miast. Zagłosowało 3,3 tys. uprawnionych, czyli augustowian powyżej 16. roku życia (frekwencja wyniosła 13,14%).

– Zagłosował co 10. uprawniony do głosowania augustowianin, co oznacza, że frekwencja w naszym mieście jest porównywalna do frekwencji innych polskich miast, choć oczywiście  jest jeszcze nad czym pracować – zaznacza zastępca burmistrza Augustowa Mirosław Karolczuk. – Bardzo cieszymy się, że tak wiele osób zaangażowało się na etapie składania wniosków – złożonych zostało 25 pomysłów na projekty, 17 z nich poddaliśmy głosowaniu, a 4 z nich zrealizujemy ze środków Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego – dodaje wiceburmistrz Augustowa.

W pierwszej edycji Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy zdecydowanie postawili na sport. Zwycięski projekt, który uzyskał największą liczbę głosów (908, 27,41% wszystkich oddanych głosów) zakłada podjęcie pierwszych kroków w zakresie budowy pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią na stadionie CSiR przy ul. Tytoniowej. Z budżetu obywatelskiego augustowianie zarekomendowali do sfinansowania przygotowanie dokumentacji projektowej, której koszt szacowany jest na 54 120 zł. Dokumentacja projektowa posłuży Urzędowi Miejskiemu do składania wniosków o dofinansowanie modernizacji boiska ze środków zewnętrznych. „Boisko będzie wykorzystywane nie tylko przez klub piłkarski AKS Sparta Augustów i działającą przy klubie Akademię Piłkarską (w których obecnie trenuje ok. 250 dzieci i młodzieży oraz 20 seniorów) ale także przez szkoły miejskie i powiatowe oraz wszystkich mieszkańców” – uzasadniał potrzebę realizacji projektu wnioskodawca.

W drugiej kolejności mieszkańcy zarekomendowali do realizacji projekt organizacji imprezy z okazji 100-lecia dzielnicy Lipowiec – ten pomysł uzyskał poparcie 796 augustowian (24,03% wszystkich oddanych głosów). W ramach tego projektu, we wrześniu 2016 r. ma zostać zorganizowane w Augustowie duże wydarzenie z koncertem znanego, polskiego zespołu rockowego oraz pokazem sztucznych ogni. Działaniami towarzyszącymi imprezie mają być m.in. organizacja wystawy starych fotografii Lipowca, wieczór z poezją Zbigniewa Herberta (poeta podczas swoich wizyt w Augustowie mieszkał na Lipowcu) oraz produkcja klipu poświęconego tej zabytkowej dzielnicy Augustowa. Koszt organizacji całego przedsięwzięcia szacowany jest na 70 000 zł.

Kolejne trzy projekty, które uzyskały największą liczbę głosów to:

  • Budowa placu zabaw przy molo Radiowej Trójki – 391 głosów (11,81% wszystkich oddanych głosów);
  • Montaż latarni solarnych Led w Sajenku – 250 głosów (7,55% wszystkich oddanych głosów);
  • Budowa siłowni zewnętrznej na błoniach przy ul. Rybackiej – 222 głosy (6,70% wszystkich oddanych głosów).

Te projekty, mimo wysokiej liczby oddanych głosów, nie będą jednak realizowane, ponieważ zgodnie z regulaminem Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego w przypadku, w którym nie wystarcza środków na realizację kolejnego zadania z listy tych, które uzyskały największą liczbę głosów, do realizacji rekomendowane są kolejne z dalszych zadań na liście, których szacunkowy koszt nie spowoduje przekroczenia łącznej kwoty środków budżetu obywatelskiego (§ 17 ust. 2 regulaminu Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego). Koszt realizacji każdego z trzech wyżej wymienionych zadań przekracza kwotę 75 880 zł, czyli pozostałości w budżecie obywatelskim po odliczeniu kosztów dokumentacji projektowej na boisko i organizacji 100-lecia Lipowca.

W związku z tym, zarekomendowane do realizacji zostały projekty, które zajęły 6. i 7. miejsce pod względem liczby oddanych głosów, tj. odnowienie księgozbioru Miejskiej Biblioteki Publicznej (koszt 30 500 zł) oraz stworzenie w Augustowie stałego miejsca do grillowania (koszt 44 280 zł). Łączny szacunkowy koszt wszystkich czterech rekomendowanych do realizacji zadań to 198 900,00 zł.

W pierwszej edycji Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego najchętniej głosowali mieszkańcy w wieku 40-65 lat (39,46% wszystkich oddanych głosów) i w wieku 25-39 lat (34,39%). Najmniej głosów oddali augustowianie poniżej 18. roku życia (2,57% wszystkich oddanych głosów). Głosowanie internetowe cieszyło się zdecydowanie większą popularnością niż głosowanie osobiste lub korespondencyjne – 82,19% ważnych głosów oddano za pośrednictwem strony www.zmieniamy.augustow.pl.

Wyniki ABO 2016:

 

LINKI

PLIKI

ZałącznikRozmiar
PDF icon plakat_a2.pdf135.23 KB
PDF icon ulotka_budzet_i_inicjatywa_a5.pdf147.45 KB

ARTYKUŁY POWIĄZANE