Jesteś tutaj

Rusza głosowanie w ramach II Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego

Lodowisko miejskie, wieża lęgowa dla jerzyków, miejsce obsługi motocyklistów a może plac zabaw przy amfiteatrze? Już w grudniu mieszkańcy Augustowa będą decydować o tym, jakie projekty zostaną sfinansowane w ramach II edycji Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Znamy już listę projektów, które pozytywnie przeszły weryfikację formalno-prawną w II edycji Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego. Do tegorocznej edycji mieszkańcy we wrześniu zgłosili dziesięć pomysłów, z czego dwa projekty zostały odrzucone ze względów formalnych i merytorycznych. Większość projektów poddana zostanie pod głosowanie zgodnie z oczekiwaniami autorów. Zmiany wprowadzone do wniosków przez Zespół ds. Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego 2017 dotyczyły m.in. szacowanych kosztów, lokalizacji oraz zmniejszenia zakresu zadania.

– Drodzy Mieszkańcy, pamiętajcie, że budżet obywatelski to nie tylko wydawanie pieniędzy z miejskiej kasy. Wprowadzamy kolejną edycję Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego, ponieważ chcemy, aby augustowianie mieli poczucie, że ich głos się liczy, że ich pomysły są realizowane, że ich oczekiwania zostają spełnione – apeluje zastępca burmistrza Augustowa Mirosław Karolczuk. – Chcemy, aby wszyscy mieszkańcy Augustowa poczuli się gospodarzami miejsca, w którym żyją i aby wzięli współodpowiedzialność za zmiany, jakie zachodzą blisko nich. Dlatego gorąco zachęcam każdego mieszkańca Augustowa – weź sprawy w swoje ręce i zdecyduj, na co mamy wydać 300 tys. zł. Twój głos jest ważny i chcemy go usłyszeć! – dodaje zastępca burmistrza Mirosław Karolczuk.

Od 5 do 19 grudnia mieszkańcy Augustowa będą mieli możliwość oddania swojego głosu na projekt, który ich zdaniem jest najważniejszy, najpotrzebniejszy do realizacji. W głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Augustowa, którzy najpóźniej w dniu głosowania mają ukończony 16 rok życia. Należy pamiętać, że jedna osoba może zagłosować na maksymalnie jeden projekt.

Głosować będzie można elektronicznie, oddając głos na stronie www.zmieniamy.augustow.pl. Mieszkańcy bez dostępu do Internetu swoje głosy mogą oddawać również tradycyjnie, poprzez wrzucenie wypełnionej karty do głosowania do jednej z urn wyborczych umiejscowionych w:

  • Urzędzie Miejskim ul. 3 Maja 60,
  • Miejskim Domu Kultury Rynek Zygmunta Augusta 9,
  • ATBS Kodrem ul. Komunalna 2,
  • Miejskiej Bibliotece Publicznej ul. Hoża 7.

Więcej informacji oraz listę projektów poddanych pod głosowanie można poznać za pośrednictwem ulotki, która już wkrótce w wersji drukowanej trafi do mieszkań i domów augustowian. Szczegółowe informacje znajdują się również na stronie www.zmieniamy.augustow.pl.

Lista projektów poddanych pod głosowanie w II edycji Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego:

Bez progów i barier - biblioteka dostępna dla niepełnosprawnych
Zadanie zakłada modernizację Miejskiej Biblioteki Publicznej w stanowiska ze specjalistycznym oprogramowaniem oraz sprzęt pozwalający w pełni korzystać z biblioteki i jej zasobów osobom starszym, niedowidzącym i niewidomym, mającym kłopoty z narządem ruchu.
- szacunkowy koszt zadania podany przez pomysłodawcę: 29 862,00 zł
Uwagi Zespołu ds. Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego: Brak

Augustów Miasto Przyjazne Motocyklom - Miejsce Obsługi Motocyklistów
Zadanie zakłada wykonanie: 2 wiat, miejsca na ognisko, 4 ławek, toalety, tablicy informacyjnej oraz mapy.
- szacunkowy koszt zadania podany przez pomysłodawcę: 35 000,00 zł
Uwagi Zespołu ds. Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego: Za zgodą wnioskodawcy zostało zmienione miejsce realizacji zadania na działkę nr 778, zakres zadania obejmie wykonanie parkingu oraz dojazdu, montażu tablicy informacyjnej z mapą.

Bezpłatny internet w przestrzeni publicznej
Celem zadania jest udostępnienie bezpłatnego dostępu do Internetu mieszkańcom i turystom, przebywającym na terenie naszego miasta. Urządzenia Hot-Spot zainstalowane byłyby w dwóch lokalizacjach: budynek Centrum Informacji Turystycznej oraz budynek amfiteatru.
- szacunkowy koszt zadania podany przez pomysłodawcę: 25 000,00 zł
Uwagi Zespołu ds. Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego: Zgłoszone zadanie nie obejmowało kosztu zgłoszenia wniosku do UKE.

Wieża dla jerzyków
Zadanie polega na wykonaniu wieży lęgowej dla ptaków - jerzyków w wyznaczonym punkcie miasta. Pojedynczy jerzyk chwyta około 10 tys. komarów, meszek i innych owadów latających dziennie. Jerzyki – gnieżdżące się licznie w wieży będą chronić mieszkańców przed uciążliwymi owadami latającymi w okresie letnim.
- szacunkowy koszt zadania podany przez pomysłodawcę: 49 800,00 zł
Uwagi Zespołu ds. Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego: Zakładane zadanie dotyczy wieży bez instalacji fotowoltaicznej.

Plac Zabaw - Złota Rybka
Zadanie zakłada powstanie przy amfiteatrze nowoczesnego placu zabaw z poliuretanową nawierzchnią wraz z ogrodzeniem. Wyposażeniem placu zabaw byłyby: karuzela, huśtawka, zjeżdżalnie, mini park rozrywki.
- szacunkowy koszt zadania podany przez pomysłodawcę: 280 000,00 zł
Uwagi Zespołu ds. Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego: Brak.

Lodowisko miejskie
Zadanie polega na zakupie sztucznego lodowiska z niezbędnym osprzętem, które byłoby rozkładane i użytkowane w okresie zimowym.
- szacunkowy koszt zadania podany przez pomysłodawcę: 299 825,80 zł
Uwagi Zespołu ds. Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego: Brak.

Zainstalowanie urządzeń do ćwiczeń na ulicy Rybackiej dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
Zadanie polega na zakupie i montażu 2 urządzeń do poprawy kondycji i wzmocnienia organizmu – usytuowane na świeżym powietrzu. Dostępność do urządzeń umożliwi ścieżka wykonana z kostki brukowej.
- szacunkowy koszt zadania podany przez pomysłodawcę: 19 908,37 zł
Uwagi Zespołu ds. Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego: Brak.

Miejsca łączące pokolenia
Zadanie polega na wybudowaniu wiaty z oraz montażu ławeczek i 2 stołów wyposażonych w szachownice i inne plansze do gier.
- szacunkowy koszt zadania podany przez pomysłodawcę: 17 050,00 zł
Uwagi Zespołu ds. Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego: Brak.

Lista zadań odrzuconych:

Kolorowe jarmarki
Zadanie polega na wykonaniu 12 przenośnych stoisk handlowych, które byłyby wykorzystywane jako punkty handlowe przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą oraz dużymi imprezami lokalnymi ogólnodostępnych. Stoiska mają być przeznaczone do sprzedaży rękodzieła i wyrobów regionalnych.
- szacunkowy koszt zadania podany przez pomysłodawcę: 60.000,00 zł
Uwagi Zespołu ds. Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego: Zadanie odrzucone z powodu braku miejsca do przechowywania konstrukcji poza sezonem, wysokie koszty bieżącego utrzymania, transportu, montażu i demontażu przy przemieszczaniu stoisk.

Promocja Miasta poprzez sport - zakup sprzętu do sekcji kajakowej i nart wodnych AKS Sparta
Zadanie polega na zakupie sprzętu dla sekcji kajakowej w postaci: kajak jedynka treningowa, kajak jedynka startowa, kajak dwójka startowa oraz zakup dwóch par nart wodnych.
- szacunkowy koszt zadania podany przez pomysłodawcę: 45.000,00 zł
Uwagi Zespołu ds. Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego: Brak powszechnej dostępności sprzętu dla mieszkańców, zadanie skierowane wyłącznie do sekcji kajakowej oraz nart wodnych AKS Sparta Augustów. Ideą budżetu obywatelskiego jest powszechny dostęp mieszkańców do realizowanych inwestycji.