Jesteś tutaj
Koniec z bieganiem po żużlu. Nowoczesny stadion gotowy.
W pełni wyposażona arena lekkoatletyczna oraz bieżnia z nowoczesną nawierzchnią, pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej, korty tenisowe, nowy budynek z szatniami oraz zadaszona trybuna. W niedzielę (27.04) przy ulicy Tytoniowej w Augustowie uroczyście otwarto stadion, którego przebudowa kosztowała ponad 18 milionów złotych.
Zmieniło się wszystko
Wcześniej była tu żużlowa bieżnia, a jakość trawy na płycie boiska pozostawiała wiele do życzenia. Pamięta to dobrze finalistka igrzysk olimpijskich w rzucie młotem - Joanna Fiodorow.
- Tutaj były moje pierwsze zawody lekkoatletyczne. Pamiętam, gdzie rzucałam piłeczką palantową i biegałam. Ale wtedy to był tutaj żużel, a nie ładna niebieska bieżnia. Dziś jest rewelacyjny stadion i aż łza się w oku kręci. Sama chętnie bym tu potrenowała i wystartowała w zawodach. Jest czego pozazdrościć młodemu pokoleniu - mówi pochodząca z Augustowa lekkoatletka.
W czasie ceremonii otwarcia to ona podniosła na maszt biało czerwoną flagę oraz wykonała pierwszy, pokazowy rzut młotem na nowym obiekcie.
Inwestycja w młodych
Burmistrz Mirosław Karolczuk przypomniał, że pod pewnymi względami infrastruktura stadionu była jedną z najstarszych w regionie. Po remoncie obiekt wyprzedził jednak konkurencję o kilka długości.
- Ten stadion, to symbol naszej troski o zdrowie i rozwój dzieci oraz młodzieży. Tutaj augustowskie kluby i organizacje będą budować przyszłość augustowskiego sportu - z naszym wsparciem. Aktywność fizyczna to źródło integracji i lokalnej dumy. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli pozyskać środki z programu Polski Ład i z zaangażowaniem realizowali tę inwestycję. Wasza praca sprawiła, że możemy świętować. Ten stadion to inwestycja w zdrowie, wspólnotę i augustowskiego ducha – zapowiadał burmistrz Karolczuk.
Modernizacja stadionu kosztowała ponad 18 mln złotych. Środki pochodziły z rządowego programu „Polski Ład”.Obiekt uzyskał Świadectwo Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (PZLA) w kategorii IVA.
Sportowcy bili brawo
Na otwarciu stadionu mieszkańcy mogli poznać polskich olimpijczyków - Joannę Fiodorow, Adama Wysockiego, Piotra Markiewicza, Wojciecha Nowickiego, Marlenę Granaszewską, Martynę Andrzejewicz oraz Kamilę Lićwinko. Sportowcy nie ukrywali, że są pod wrażeniem nowego obiektu.
- To jest optymalny obiekt do prowadzenia treningów. Budowanie dużego stadionu mija się z celem. Na takie kwestie trzeba patrzeć ekonomicznie. To miejsce spełnia wszystkie wymogi i można tutaj świetnie trenować młodzież. Mam nadzieję, że będzie to sprzyjać coraz lepszym wynikom i będziemy mieć coraz więcej świetnych lekkoatletów - mówił Wojciech Nowicki.
Swoją obecnością zaszczyciły nas także władze krajowe i samorządowe, a wśród nich: Minister Stefan Krajewski, Posłanka na Sejm RP Alicja Łepkowska-Gołaś, Poseł na Sejm Jacek Niedźwiedzki, Członek Zarządu Województwa Bogdan Dyjuk, Radny Województwa Paweł Wnukowski, Starosta Augustowski Piotr Rusiecki oraz Radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu - na czele z Przewodniczącymi: Dariuszem Ostapowiczem oraz Michałem Kotarskim.
W czasie trwania uroczystości w „miasteczku olimpijskim”, pod okiem utytułowanych lekkoatletów, augustowianie spróbować mogli swoich szans w różnych konkurencjach sportowych.
Wyjątkowa patronka
Tuż przed otwarciem stadionu miejscy radni przychylili się do wniosku Burmistrza i zdecydowali, że obiekt będzie nosił imię Jolanty Sowól - ś.p. trenerki, wychowawczyni oraz pasjonatki sportu, która przez wiele lat związana była z augustowską lekkoatletyką i życiem społecznym.
- To ona trenowała mnie jako pierwsza. Wraz z mężem Bogusławem poprowadziła mnie od najmłodszych lat kariery. Pod jej okiem robiłam tu wszystko. Biegałam, skakałam, ale też grałam w piłkę nożną, siatkówkę i piłkę ręczną. Uczyła mnie, że jeżeli się czegoś bardzo chce, to wszystko można osiągnąć. To bardzo dobra decyzja, że trenerka Jola została patronem stadionu. Za życia wychowała wielu sportowców, a teraz będzie czuwać nad tym nadal, ale już w innej roli – akcentowała lekkoatletka Jolanta Fiodorow.
To, że stadion będzie tętnił życiem widać było już w momencie jego otwarcia. W zorganizowanym tego dnia mitingu lekkoatletycznym wzięło udział wielu młodych sportowców nie tylko z Polski, ale również z zagranicy.