Jesteś tutaj
Oko w oko z żołnierzem
Ciekawe wydarzenia dla mieszkańców, to symbol nie tylko sezonu letniego. Wczoraj w Augustowie odbyły się pokazy sprzętu wojskowego. W ramach organizowanej przez wojsko akcji promocyjnej augustowianie mogli obejrzeć nowoczesny sprzęt będący na wyposażeniu 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz dokładnie bliżej poznać specyfikę pracy żołnierzy. Oko w oko z wojskowymi mogły stanąć dzieci z augustowskich przedszkoli i szkół.
Napięty terminarz
Chcieliśmy, by spotkanie odbyło się w najbardziej dogodnym dla mieszkańców terminie popołudniowym - niestety terminarz żołnierzy był bardzo napięty i pozwolił im jedynie na poranną wizytę.
- Nic straconego! - mówi Zastępca Burmistrza Filip Chodkiewicz. - Do odwiedzenia stoisk i wozów bojowych zaprosiliśmy najmłodszych augustowian, którzy pod opieką swoich wychowawców przywędrowali do nas z przedszkoli i szkół. Cieszę się, że dzieciaki miały okazję zaspokoić swoją ciekawość i z bliska zobaczyć jakim wyposażeniem dysponują nasi żołnierze. - dodaje Zastępca Burmistrza.
Dla młodych augustowian była to wspaniała okazja, by usiąść za sterami czy z bliska obejrzeć wozy bojowe i wyposażenie, a żołnierze odpowiadali na wszystkie pytania i wyjaśniali szczegóły dotyczące służby wojskowej oraz prezentowanego wyposażenia polskiej armii.
Do Augustowa przyjechał najnowocześniejszy sprzęt
Największym zainteresowaniem dzieciaków cieszył się samochód z wyrzutnią pocisków na dachu. „SPZR Poprad” - to nowoczesny wóz bojowy będący w wyposażeniu wojska, który przeznaczony jest do wykrywania i niszczenia celów powietrznych. Maszyna bywa popularnie nazywana przez żołnierzy najskuteczniejszym niszczycielem dronów. Wojskowi zaprezentowali jak wygląda praca wozu, a następnie dzieci mogły wsiąść do środka i własnoręcznie sterować wyrzutnią rakiet.
Dzieciaki mogły również zobaczyć artyleryjski wóz dowodzenia i inne samochody bojowe będące na co dzień w wyposażeniu 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.
Oczywiście nie zabrakło przedstawicieli Wojskowej Komendy Uzupełnień. Żołnierze przekonywali, że warto uczyć się i w przyszłości aplikować do wojskowych akademii technicznych lub polskiej armii. Wojskowi wyjaśniali starszym dzieciom na czym polega renoma tego zawodu oraz z jakimi przywilejami i obowiązkami wiąże się służba dla kraju.