Jesteś tutaj
Relacja z VIII Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych
W niedzielę, 10 stycznia wyruszyli piechurzy VIII Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych. W ciągu 6 dni pokonali dystans ponad 100 km.
Marsz był częścią obchodów 158. rocznicy Powstania Styczniowego. Uroczystości zorganizowało Stowarzyszenie Polskiej Organizacji Wojskowej. Wydarzenie patronatem honorowym objął Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.
Poniżej relacja z marszu Polskiej Organizacji Wojskowej.
Dzień I, 10.01.2021 r.
Rano odwiedziliśmy groby Powstańców Styczniowych na Cmentarzu Parafialnym w Augustowie, a następnie pomaszerowaliśmy leśnymi drogami Puszczy Augustowskiej do Krasnegoboru. W drodze towarzyszyła nam ekipa TVP Białystok z redaktorem Panem Andrzejem Łukowskim na czele. Marsz zbiegł się z nadejściem mroźnej i śnieżnej zimy. Na drogach było ślisko, więc nie obyło się bez upadków. Pomimo to z powodzeniem pokonaliśmy 24 km. W Krasnymborze zostaliśmy gościnnie podjęci kwaterunkiem i prowiantem przez Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Sybiraków Panią Barbarę Kotarską. Wieczór i noc poświęciliśmy na wypoczynek.
Dzień II, 11.01.2021 r.
Po pobudce i solidnym śniadaniu pomaszerowaliśmy na Cmentarz Parafialny w Krasnymborze. Podczas uroczystego apelu porannego zapaliliśmy znicze na zbiorowej mogile 20 Powstańców 1863 r. z oddziału płk. Konstantego Ramotowskiego „Wawra”, poległych w bojach stoczonych pod Jastrzębną i Balinką oraz zmarłych z powodu odniesionych ran. Na koniec zaśpiewaliśmy im "Śpij kolego". Następnie pokonaliśmy marszem 13 km, by dotrzeć na Uroczysko "Kozi Rynek". Na miejscu oczekiwał nas leśniczy z Nadleśnictwa Augustów Pan Karol Chodkiewicz. Pan leśniczy przygotował w imieniu Nadleśnictwa drewno na ognisko, przygotował dla nas żywą lekcję historii, oprowadził nas po rezerwacie, wspólnie z nami zapalił znicze na zbiorowej mogile 14 nieznanych Powstańców 1863 r. z oddziału płk. Konstantego Ramotowskiego „Wawra”, poległych po przegranym boju stoczonym pod Krasnem i na Uroczysku „Kozi Rynek” w dniu 29.06.1863 r. Na zakończenie Pan leśniczy przekazał nam okolicznościowe upominki oraz przepiękny proporzec z wizerunkiem Orła Białego, Pogoni oraz Archanioła Michała. Popołudnie i całą noc spędziliśmy pod gołym niebem, odczuwając w jakiejś mierze te same trudności, które przeżywali przed 158 laty Powstańcy Styczniowi.
Dzień III, 12.01.2021 r.
Po pobudce i śniadaniu przy ognisku udaliśmy się do mogiły powstańczej, przy której odbył się apel poranny. Następnie pomaszerowaliśmy w stronę Płaskiej. W Nadleśnictwie Płaska w Żylinach zostaliśmy gościnnie przyjęci ogniskiem, prowiantem i ciepłymi napojami. W dalszej kolejności udaliśmy się w stronę Rygolu. Zapaliliśmy znicze na zbiorowej mogile Powstańców 1863 r. na Uroczysku „Powstaniec” oraz na mogile weterana Powstania Styczniowego por. Józefa Grygucia na Cmentarzu Parafialnym w Mikaszówce. Do Płaskiej dotarliśmy w godzinach wieczornych. Tego dnia pokonaliśmy 38 km. Dzięki Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Płaskiej otrzymaliśmy kwatery, więc mogliśmy solidnie wypocząć.
Dzień IV, 13.01.2021 r.
Po solidnej dawce snu, zjedliśmy śniadanie a następnie wzięliśmy się za odśnieżanie Płaskiej. Oprócz tego ulepiliśmy bałwana. Gminny Ośrodek Kultury przygotował dla nas obiad. Oprócz wypoczynku w ramach tzw. gułagu wzięliśmy się za uzupełnienie braków w wiedzy i umiejętnościach wojskowych. Ponadto szer. P.O.W. Krystian Znorowski wykonał drzewce do proporca, stając się jego chorążym.
Dzień V, 14.01.2021 r.
Wczesnym rankiem zjedliśmy śniadanie, a następnie po apelu porannym opuściliśmy gościnną Płaskę. Przemaszerowaliśmy 17 km w drodze do Monkiń. Po dotarciu na miejsce zorganizowaliśmy uroczysty apel, podczas którego zapaliliśmy znicze w miejscu śmierci Powstańców 1863 r. przy Kapliczce „Za wiarę i ojczyznę” przy Kościele MB Anielskiej w Monkiniach. W apelu wzięła udział Wójt Gminy Nowinka Pani Teresa Strękowska wraz ze swoimi współpracownikami, poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Nowince wraz z młodzieżą i nauczycielami oraz prawnuk Powstańca 1863 r. Pan Edward Milewski. Następnie w pochodzie udaliśmy się na skraj wsi Monkinie. Na symbolicznej mogile Powstańca 1863 r. Franciszka Milewskiego zwanej też Kopcem Piłsudskiego (stąd pobrano ziemię na Kopiec Józefa Piłsudskiego w Krakowie w 1935 r.) wspólnie zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty. Po południu zostaliśmy gościnnie przyjęci obiadokolacją przez Pana Edwarda Milewskiego i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w Nowince. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w Augustowie, musieliśmy zmienić nieco nasze plany marszowe i pozostać na nocleg. Dzięki pomocy Pani Wójt Gminy Nowinka otrzymaliśmy kwaterunek w Monkiniach.
Dzień VI, 15.01.2021 r.
Po pobudce, wczesnym rankiem w warunkach trzaskającego mrozu udaliśmy się pod Kapliczkę „Za wiarę i ojczyznę” przy Kościele MB Anielskiej w Monkiniach. Tam też odbył się nasz apel poranny. Po nim pomaszerowaliśmy w stronę Uroczyska "Powstańce". Na dłuższym postoju na skraju wsi Danowskie zjedliśmy śniadanie przygotowane dla nas przez Pana Edwarda Milewskiego i Gminę Nowinka. Po pokonaniu 10 km dotarliśmy na Uroczysko "Powstańce. Tam też zorganizowaliśmy uroczysty apel pod Pomnikiem Powstańców 1863 r., podczas którego zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty. W naszych uroczystościach wzięła udział Wójt Gminy Nowinka Pani Teresa Strękowska wraz ze swoimi współpracownikami oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczebra Pan Wojciech Stankiewicz wraz ze swoimi współpracownikami i strażą leśną. Dzięki Nadleśnictwu Szczebra mogliśmy się ogrzać przy rozpalonym ognisku i upiec kiełbaski. Po dłuższym postoju pokonaliśmy kolejne 11 km przez Puszczę Augustowską, by punktualnie o godz. 13.00 zakończyć Marsz w Augustowie.