Jesteś tutaj

„#KOMÓRKOMANIA w Augustowie”

             

W poniedziałek, 15 kwietnia Fundacja DKMS oraz Augustowskie Centrum Edukacyjne po raz kolejny organizują akcję rejestracji potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi i szpiku na terenie Augustowa. Akcję wspiera także burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku odbędzie się w Augustowskim Centrum Edukacyjnym, Aleja Kardynała Wyszyńskiego 3, w godzinach 11:00 - 17:00.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia.

Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest ponad 1 430 000 (styczeń 2019) potencjalnych dawców szpiku, a już 6 300 (styczeń 2019) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

PLIKI

ZałącznikRozmiar
PDF icon „#KOMÓRKOMANIA w Augustowie”2.47 MB