Jesteś tutaj

Komisja Konkursowa Eko Hestia Spa zwiedzała Augustów

Trwa III edycja konkursu EKO HESTIA SPA, w którym polskie uzdrowiska walczą o 100 000 złotych na działania proekologiczne. Pierwsze posiedzenie Komisji Konkursowej odbyło się w Augustowie.

Gmina Miasto Augustów zgłosiła w konkursie projekt pt. Uzdrowisko Augustów miastem umiejętnie łączącym rozwój wysokiej jakości funkcji uzdrowiskowo – wypoczynkowych z dynamicznym rozwojem nowoczesnych i przyjaznych środowisku funkcji przemysłowo – usługowych. Do udziału w III edycji konkursu EKO HESTIA SPA, poza Augustowem zgłosiły się: Rabka-Zdrój, Inowrocław, Solec-Zdrój, Szczawno-Zdrój, Muszyna, Ustroń, Ustka, Połczyn-Zdrój, Krasnobród, Kołobrzeg, Lądek-Zdrój, Rymanów oraz Dębica.

W ramach weryfikacji nadesłanego zgłoszenia Komisja Konkursowa oceniała proekologiczne przedsięwzięcia miasta Augustowa, w tym urządzenia terenów zielonych.  Elementem wizyty był spacer po mieście oraz dokumentacja fotograficzna zadań wpisujących się w działania pro-eko. Komisja konkursowa zwiedziła centrum miasta, zapoznała się z wykonanymi termomodernizacjami miejskich budynków, wykonanym oświetleniem led kilku ulic, zagospodarowaniem terenów przy jeziorze Necko oraz Strefą Aktywności Gospodarczej, będącej przykładem łączenia funkcji uzdrowiskowych z rozwojem gospodarczym gminy.

Pan Wojciech Fułek wiceprezes Europejskiego Związku Uzdrowisk, członek Komisji Konkursowej poinformował, że „XXVII Kongres Uzdrowisk Polskich, zorganizowany tym razem w Augustowie i sesją wyjazdową w litewskich Druskiennikach, był jednocześnie okazją do pierwszego posiedzenia Komisji Konkursowej trzeciej edycji konkursu EKO HESTIA SPA, w ramach którego polskie gminy   uzdrowiskowe walczą o nagrodę główną – 100 tysięcy złotych, zgłaszając swoje proekologiczne działania, związane ze zrównoważonym rozwojem i ochroną środowiska. Augustów startuje w tych zmaganiach po raz pierwszy z kompleksowym programem kilkuletnich działań, „łączących rozwój wysokiej jakości funkcji uzdrowiskowo-wypoczynkowych z dynamicznym rozwojem nowoczesnych i przyjaznych środowisku funkcji przemysłowo-usługowych”.   Podczas wizyty Komisja mogła ocenić zabiegi miasta, związane np. ze staraniami miasta o tereny zieleni urządzonej i parkowej, doceniając choćby wzrastającą systematycznie ilość ogrodniczych nasadzeń i dbałość o zieleń (także terenów leśnych). Oczywiście, żadne z polskich uzdrowisk nigdy nie dorówna w tej materii Ciechocinkowi, gdzie co roku wysadza się ok. 330 tysięcy jednorocznych sadzonek kwiatów, ale trzeba równać do najlepszych! Komisję zainteresowały też zaawansowane plany stworzenia uzdrowiskowego parku o charakterze leśnym i  kompleksowe zagospodarowanie nowej miejskiej plaży z molem, świetnie wykorzystującej swoją naturalną lokalizację i otoczenie”.  

Zgodnie z regulaminem konkursowym Komisja Konkursowa dokona oceny nadesłanych zgłoszeń biorąc pod uwagę:

a. Działania proekologiczne zrealizowane w latach 2012–2017.
b. Zasięg terytorialny inwestycji (miasto, gmina, powiat, województwo itp.).
c. Uzyskane efekty ekologiczne i osiągnięte korzyści dla środowiska gminy-  uczestnika Konkursu.
d. Poniesione nakłady finansowe (zarówno ze źródeł zewnętrznych, jak i środków własnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca).
e. Uzasadnienie zgłoszenia.
f. Przedstawione plany w zakresie wykorzystania środków finansowych pochodzących z nagrody.

 

GALERIA

ARTYKUŁY POWIĄZANE