Jesteś tutaj

Zostań twórcą zmian w swoim mieście! Zapraszamy do zgłaszania pomysłów do trzeciej edycji Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego

Augustowski Budżet Obywatelski to demokratyczny proces współdecydowania, na co zostaną wydane pieniądze z miejskiego budżetu. Za pośrednictwem plakatów, infografik, scenariusza zajęć edukacyjnych oraz informacji opublikowanych na stronie www.zmieniamy.augustow.pl, mieszkańcy w prosty sposób mogą dowiedzieć się, jak zgłosić swój pomysł i mieć wpływ na zmiany zachodzące w Augustowie. 
 
Serdecznie zapraszamy nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych do zapoznania się ze scenariuszem zajęć edukacyjnych oraz wykorzystania go na lekcjach WOS-u lub godzinach wychowawczych.  Scenariusz ma charakter zajęć warsztatowych, których celem jest zapoznanie uczniów z ideą budżetu obywatelskiego oraz zachęcenie ich do zgłoszenia własnych pomysłów do Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego. Podczas zajęć, uczniowie przekonują się, że warto angażować się w życie społeczne i uzyskiwać wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Uczniowie uczą się, jak brać odpowiedzialność za miejsce, w którym żyją. Dodatkowo, materiały pomocnicze do scenariusza zajęć stanowią znakomitą inspirację do kreowania własnych pomysłów, które mogą być później zgłaszane przez uczniów do Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego.
 
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami promującymi budżet obywatelski i udostępnianie ich za pośrednictwem mediów społecznościowych – materiały do pobrania poniżej w załącznikach.
 
Aby złożyć wniosek ze swoim pomysłem do Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego, należy być mieszkańcem Augustowa i mieć ukończone 16 lat. Do wniosku należy załączyć listę poparcia z podpisami 25 innych mieszkańców Augustowa. Należy także wypełnić bardzo prosty formularz zgłoszeniowy, w którym zazwyczaj największą trudność sprawiają: przedstawienie wizualizacji własnego pomysłu oraz kosztorys.
 
Trzeba pamiętać, że zgłaszane projekty muszą dotyczyć tzw. projektów twardych (tzn. zakupy środków trwałych, których wartość przekracza kwotę 3 500 zł, a przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok) i spełniać warunki, jakimi są: wartość projektu, która nie może być wyższa niż 400 tys. zł oraz lokalizacja (zadanie musi być realizowane na gruntach należących do Gminy Miasta Augustowa).
 
Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców do zgłaszania swoich pomysłów do 19 września 2017 r. do Urzędu Miejskiego w Augustowie. Jeśli Twój projekt pomyślnie przejdzie weryfikację formalno-prawną, to wraz z rodziną i znajomymi możecie zagłosować na jego realizację w dn. 8 – 24 listopada 2017 r. Projekty, które uzyskają największe poparcie mieszkańców w listopadowym, powszechnym głosowaniu, będą realizowane w 2018 r.
 
Zaproponuj swój pomysł! Wykorzystaj swój głos! Włącz się w proces zmieniania Augustowa!