Jesteś tutaj

Augustowski Dąb Niepodległości walczy o tytuł Drzewa Roku 2017

Augustowski Dąb Niepodległości przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii i Polaków na Świecie ma szansę zdobyć prestiżowy tytuł „Drzewa Roku” w ogólnopolskim konkursie Klubu Gaja! Na Dąb Niepodległości głosować można tylko do końca czerwca!

Konkurs Drzewo Roku to propozycja Klubu Gaja dla tych, którzy szanują drzewa, widzą ich piękno i życiodajną siłę. Ambasadorami konkursu Drzewo Roku są podróżniczka i autorka Elżbieta Dzikowska,  reżyser Kazimierz Kutz oraz  językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek. Celem Konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę drzew w życiu ludzi, wzmocnienie świadomości społecznej w odniesieniu do środowiska oraz wyłonienie drzewa najważniejszego, najciekawszego, najbardziej lubianego i cenionego przez społeczności lokalne.

Dąb Niepodległości do konkursu Drzewo Roku 2017 zgłosiło II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. To niezwykłe drzewo od prawie 100 lat towarzyszy kolejnym pokoleniom uczniów w budynku przy al. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 1, a od września 1992 roku II Liceum Ogólnokształcącemu, jest trwale związany z rozwojem tego niezwykłego Liceum.

Na augustowski Dąb Niepodległości głosować można do końca czerwca na stronie: http://www.drzeworoku.pl/

Historia drzewa

Po pierwszej wojnie światowej w Augustowie nie było szkoły średniej. Większość młodych ludzi nie miała możliwości dalszego kształcenia się ze względu na wysokie koszty utrzymania w innych miejscowościach i dojazdu do nich. Z tej przyczyny ówczesne władze podjęły decyzję o powstaniu nowoczesnego gmachu gimnazjum. W 1926 roku wmurowano kamień węgielny pod budynek szkoły, a już rok później, w 1927 roku prace budowalne zakończono. 1 września 1927 roku w wyniku rozdzielenia Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Koedukacyjnego w Suwałkach powstało Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie w Augustowie. Uczniowie tego Seminarium rok później, w dziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w listopadzie 1928 roku, zasadzili przed budynkiem szkoły Dąb Niepodległości. Pod dębem na postumencie widnieje tablica pamiątkowa z napisem: Ten Dąb Niepodległości zasadziła młodzież Państw. Semin. Naucz. w Augustowie w dziesiątą rocznicę 11 XI 1928. (pisownia oryginalna)

W czasie drugiej wojny światowej tablica została przez okupanta rozbita. Jej części zebrał pracownik szkoły i ukrył. Tablica została odnaleziona podczas prac remontowych wokół budynku szkoły w latach 90, następnie oczyszczona, sklejona i umieszczona na swoim miejscu, tj. pod Dębem Niepodległości.

Dąb Niepodległości na trwale wpisał się w dzieje II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie. Od początku istnienia Liceum mówiło się o nim: „Liceum z dębem, Liceum z duszą”. Na logotypie szkoły od 1992 roku do 2007 widniało półkole uplecione z gałęzi dębowych z liśćmi i w półkolu LO2. Z przyjęciem 14 września 2007 roku imienia Polonii i Polaków na Świecie zmienił się logotyp Liceum. Nie zmieniły się jednak zasady wychowania jego uczniów: poszanowanie dla historii, dokonań naszych przodków i miłość do „małej ojczyzny”.

Dąb Niepodległości, obecnie drzewo około stuletnie, przypomina kolejnym pokoleniom uczniów o rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie Liceum, władze miasta i powiatu każdego roku z okazji 11 Listopada pod tym dębem składają kwiaty i zapalają znicze, oddając hołd tym, dzięki którym Polska odzyskała niezawisłość. Od wiosny do późnej jesieni pod dębem na ławeczkach uczniowie spędzają przerwy międzylekcyjne, a pokaźna korona drzewa zapewnia cień i ożywczy chłód, niczym czarnoleska lipa.