Jesteś tutaj

Moc dobrych życzeń dla mieszkańców Augustowa z okazji jubileuszu 460-lecia miasta

460. urodziny Augustowa obchodzone były nie tylko uroczyście i dostojnie, ale też bardzo radośnie. Wszyscy mieszkańcy mogli w bogatym programie wydarzeń znaleźć coś dla siebie. Podczas uroczystej gali na ręce burmistrza Augustowa Wojciecha Walulika złożonych zostało wiele ciepłych życzeń, jednak największym prezentem dla wszystkich mieszkańców stała się ogłoszona przez wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego decyzja Komitetu Stałego Rady Ministrów o zatwierdzeniu projektu rozporządzenia o utworzeniu podstrefy Augustów w ramach Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W piątek, 19 maja rozpoczęły się uroczystości związane z obchodami jubileuszu 460-lecia Augustowa. Na zaproszenie burmistrza Augustowa Wojciecha Walulika do królewskiego grodu nad Nettą przybyli posłowie z regionu, wojewoda podlaski, przedstawiciele władz samorządowych województwa, osoby duchowne na czele z ks. biskupem pomocniczym ełckim, przedstawiciele władz powiatowych, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie samorządów sąsiadujących z Augustowem i miast partnerskich (m.in. władze Suwałk, Druskiennik, Szklarskiej Poręby, Giżycka, Lipska, Suchowoli, Słonimia), radni Rady Miejskiej w Augustowie, konsul generalna Republiki Białoruś, prezes Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, komendanci służb mundurowych, kierownicy i przedstawiciele krajowych, regionalnych i lokalnych instytucji publicznych, augustowscy przedsiębiorcy, przedstawiciele związków kombatanckich, lokalnych klubów sportowych oraz organizacji pozarządowych.

Uroczystą galę w hotelu Warszawa rozpoczął burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.

– Dzisiaj łączy nas miejsce i czas. Miejsce to oczywiście cudowny Augustów, otoczony dziewięcioma jeziorami i Puszczą Augustowską, z dwoma kanałami i trzema rzekami. Augustów uwodzi i zachwyca każdą osobę, która odwiedza to piękne miejsce. Augustów posiada bardzo bogatą historię, bardzo mocno związaną z losami Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, z którą przechodziło wzloty i upadki. Z każdego upadku Augustów dumnie się podnosił i dziś stoi przed niezwykłą szansą rozwoju gospodarczego - dodał burmistrz Wojciech Walulik. – I to jest drugi parametr dzisiejszego spotkania – czas. 460 lat to bardzo długi okres, w który my również się wpisujemy. Pewnie za jakiś czas ktoś o nas wspomni, że byliśmy zaledwie mgnieniem oka w kilkusetletniej historii Augustowa, ale dla nas to jest całe życie. Wszyscy staramy się budować pomyślną przyszłość Augustowa, dbając o historię, szanując naszych przodków i pragnąc zostawić potomnym coś wartościowego – dobrze funkcjonujące miasto, z którego wszyscy jesteśmy dumni – zaznaczył burmistrz Wojciech Walulik.

Burmistrz Augustowa w swoim wystąpieniu nawiązał do jubileuszowej publikacji – albumu wydanego z okazji 460-lecia Augustowa.

– Na koniec chciałbym pokazać, jak historia potrafi zataczać koło. W albumie, w części dotyczącej historii, znajdziecie Państwo fragment opowiadający o XVI-wiecznym Augustowie. Cytuję: „Augustów, posiadając dobrą, sprzyjającą rozwojowi handlu lokalizację, oraz kusząc nowych osadników wszelkiego rodzaju wolniznami, czyli ówczesnymi strefami ekonomicznymi, rozwijał się wyjątkowo sprawnie i powiększał swoje terytorium”. Tak było 460 lat temu, tak jest też i dzisiaj. Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dalej rozwijać Augustów i jestem przekonany, że wszystko, co najlepsze, jest jeszcze przed nami – dodał burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.

Po wystąpieniu burmistrza Wojciecha Walulika głos zabrał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

– Augustów to miasto dumne, nie tylko dlatego, że królewskie, nie tylko dlatego, że posiadające piękną historię, ale także dlatego, że jest to miasto, które potrafi wyciągać wnioski z tej historii, potrafi ją pielęgnować i kontynuować – podkreślał minister Jarosław Zieliński. – Wiele istotnych wydarzeń historycznych można tutaj przywołać, a one wszystkie stanowią o doświadczeniu mieszkańców i pokoleń. Powinniśmy szanować to wszystko, co jest historią i tę historię rozwijać. W sztafecie pokoleń zawsze jest coś zadane, aby pozostawić po sobie. Dzisiaj, jak się wydaje, najważniejszym zadaniem jest połączyć to, co już jest niezwykłą wartością Augustowa, czyli walory turystyczne, uzdrowiskowe i krajobrazowe z rozwojem gospodarczym i społecznym – dodał minister Jarosław Zieliński.

Poseł ziemi augustowskiej i przedstawiciel administracji rządowej Jarosław Zieliński zaznaczył, że na jubileusz 460-lecia Augustowa przywiózł do grodu nad Nettą bardzo dobrą wiadomość dla wszystkich mieszkańców.

– W czwartek, 18 maja Komitet Stały Rady Ministrów zatwierdził projekt rozporządzenia o utworzeniu podstrefy Augustów w ramach Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – powiedział minister Jarosław Zieliński, co wywołało gromkie brawa ze strony wszystkich zgromadzonych. – To ważna wiadomość, szczególnie dlatego, że Augustów zabiegał o to od dawna. Rozporządzenie zostanie ostatecznie przyjęte dopiero na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów, lecz jest to już tylko formalność, ponieważ wniosek Augustowa został dobrze oceniony merytorycznie i nie wzbudzał żadnych wątpliwości. Te 13,3 ha, które wnosi Augustów do Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to duży obszar, który stanowi dla miasta szansę na atrakcyjne miejsca pracy, a zakłada się, że w tym miejscu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy – dodał minister Jarosław Zieliński. – Wraz z mieszkańcami Augustowa bardzo się cieszę z tej decyzji, ponieważ stwarza ona wielką szansę rozwoju dla miasta. I przy tej okazji życzę wszystkim mieszkańcom dobrych perspektyw, a przede wszystkim tego, aby młodzi mieszkańcy Augustowa tutaj odnajdywali swoje szanse i tworzyli przyszłość tego miasta.

W dalszej części gali z okazji jubileuszu 460-lecia Augustowa na ręce burmistrza Augustowa Wojciecha Walulika i przewodniczącego Rady Miejskiej Filipa Chodkiewicza popłynęło dużo więcej życzeń, które złożyli m.in. poseł Mirosław Baszko, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, członek zarządu województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk, starosta augustowski Jarosław Szlaszyński wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Andrzejem Sobolewskim, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, burmistrz Polanicy Zdroju Jerzy Terlecki w imieniu Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP, sekretarz Szklarskiej Poręby Feliks Rosik, burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz, burmistrz Suchowoli Michał Matyskiel, burmistrz Lipska Lech Łępicki, prezes Polskiego Radia Białystok Wojciech Straszyński, mer Druskiennik Ričardas Malinauskas, zastępca przewodniczącego Słonimskiego Rejonowego Komitetu Ekaterina Janowna Rutkowskaja.

Podczas gali 460-lecia Augustowa z prelekcją pt. „Augustów wczoraj” wystąpił wieloletni kustosz Muzeum Ziemi Augustowskiej Wojciech Batura, natomiast prelekcję „Augustów dzisiaj” wygłosiła Irena Śniadkowska, przewodniczka PTTK oddział Augustów.

Najbardziej uroczystym elementem spotkania było wręczenie medali „Za zasługi dla Miasta Augustowa” przez przewodniczącego Rady Miejskiej w Augustowie Filipa Chodkiewicz i burmistrza Augustowa Wojciecha Walulika. Medale zasłużonym dla Augustowa przyznawane są od 1993 r. przez Radę Miejską w Augustowie. W 2017 r. medalem „Za zasługi dla Miasta Augustowa” uhonorowano:

  • państwa Danutę i Zbigniewa Kaszlejów – pedagogów, badaczy historii, społeczników, animatorów życia kulturalnego, „strażników historii”;
  • Elżbietę Granacką – pedagoga, autorkę tekstów, kompozytorkę, instruktora muzycznego, animatorkę życia kulturalnego Augustowa;
  • Dyskusyjny Klub Filmowy KINOCHŁON za wkład w życie kulturalne miasta i godne reprezentowanie Augustowa na filmowych wydarzeniach w kraju.

W roku jubileuszu 460-lecia Augustowa burmistrz Wojciech Walulik przyznał także szczególne tytuły Ambasadorów Augustowa dla tych osób, które swoimi osiągnięciami, sukcesami i działalnością godnie reprezentują Augustów poza granicami miasta, przynosząc miastu i mieszkańcom ogromną dumę.

– Ideą, która przyświecała ustanowieniu tytułu Ambasadora Augustowa, było wyróżnienie osób, które są związane z Augustowem przez swoje miejsce urodzenia lub przez swój okres pobytu w Augustowie i które osiągnęły znaczące sukcesy na arenie krajowej i międzynarodowej w różnych dziedzinach życia: kulturalnego, gospodarczego, społecznego, naukowego czy sportowego – podkreślił burmistrz Wojciech Walulik. – Te osoby zawsze mówiły, że pochodzą z Augustowa i sami byli wspaniałą wizytówką naszego miasta.

Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik przyznał tytuły Ambasadorów Augustowa:

  • Bohdanowi Zdziennickiemu, prezesowi Trybunału Konstytucyjnego w latach 2008-2010;
  • Markowi Kłoczko, dyrektorowi generalnemu Krajowej Izby Gospodarczej;
  • Dariuszowi Bugalskiemu, dziennikarzowi Programu Trzeciego Polskiego Radia oraz prezenterowi radiowo-telewizyjnemu;
  • Andrzejowi Siemionowi, trenerowi olimpijczyków oraz mistrzów Polski, Europy i świata w kajakarstwie;
  • Piotrowi Markiewiczowi, brązowemu medaliście olimpijskiemu z Atlanty w kajakarstwie;
  • Adamowi Wysockiemu, kajakarzowi, wielokrotnemu mistrzowi świata, Europy i Polski;
  • Markowi Twardowskiemu, kajakarzowi, wielokrotnemu mistrzowi świata, Europy i Polski;
  • Edycie Dzieniszewskiej-Kierkli, kajakarce, wielokrotnej mistrzyni świata, Europy i Polski;
  • Kamilowi Borysewiczowi, wicemistrzowi świata w narciarstwie wodnym.

Galę 460-lecia Augustowa uświetniły występy zespołu Kavem Folk Group z solistkami Augustowskiej Floty Śpiewającej AQQ, działające przy Augustowskich Placówkach Kultury pod kierownictwem Elżbiety Granackiej. Podczas spotkania zaprezentowano także filmy promujące Augustów turystycznie, gospodarczo i obywatelsko.

Uroczysta gala 460-lecia Augustowa była początkiem obchodów jubileuszu, na który zaproszono wszystkich mieszkańców oraz gości odwiedzających nasze piękne miasto. W piątkowy wieczór, 19 maja w amfiteatrze nad jez. Necko do świętowania 460. urodzin Augustowa zaprosił mieszkańców sam król Zygmunt August. Przegląd melodii o Augustowie poprowadziły zespoły działające przy APK wspierane przez Sportowy Klub Tańca Towarzyskiego Promenada.

Natomiast w sobotę, 20 maja odbył się wielki piknik rodzinny na Błoniach nad rzeką Nettą. Na scenie zaprezentowały się augustowskie szkoły i przedszkola z różnorodnymi interpretacjami augustowskich legend i historii miasta w formie montaży słowno-muzycznych, występów tanecznych oraz inscenizacji. Augustowskie kluby sportowe zorganizowały bezpłatne zawody i pokazy sportowe. Na terenie pikniku rozstawione były także stoiska augustowskich organizacji pozarządowych z wystawami prac i rękodziełem, z warsztatami z książką dla maluszków oraz możliwością wybicia pamiątkowej monety z popiersiem króla Zygmunta II Augusta. Nie zabrakło urodzinowego tortu pokrojonego przez burmistrza Augustowa Wojciecha Walulika.

Jednak największą atrakcją wieczoru był zespół T.Love, który w 2017 roku obchodzi 35-lecie działalności na polskiej scenie muzycznej. Muniek Staszczyk nie krył zadowolenia, że na koncert do Augustowa zaprosili T.Love sami mieszkańcy poprzez internetowe głosowanie. Koncert, podczas którego nie zabrakło największych i najbardziej znanych hitów T.Love, zakończył pokaz sztucznych ogni.

Obchody 460-lecia Augustowa zamknęła „EteroTrasa”, czyli gra terenowa inspirowana książką Szymona Teżewskiego „Eteromanka”, podczas której prawie 100 uczestników przeniosło się w czasie do przedwojennego Augustowa. Wielu augustowian wraz z rodzinami wzięło udział w pikniku rowerowym organizowanym przez AKS WIR. Natomiast melomani mieli okazję wysłuchania w Bazylice Mniejszej NSJ w ramach cyklicznej Cameraty Augustoviany koncertu akordeonowego Tomasza Ostaszewskiego.

GALERIA

Gala 460-lecia Augustowa fot. R. Nowacki
Gala 460-lecia Augustowa fot. R. Nowacki
Gala 460-lecia Augustowa fot. R. Nowacki
Gala 460-lecia Augustowa fot. R. Nowacki
Gala 460-lecia Augustowa fot. R. Nowacki
Gala 460-lecia Augustowa fot. R. Nowacki
Gala 460-lecia Augustowa fot. R. Nowacki
Obchody 460-lecia Augustowa, fot. R.Nowacki
Obchody 460-lecia Augustowa, fot. R.Nowacki
Obchody 460-lecia Augustowa, fot. R.Nowacki
Obchody 460-lecia Augustowa, fot. R.Nowacki
Obchody 460-lecia Augustowa, fot. R.Nowacki
Obchody 460-lecia Augustowa, fot. R.Nowacki
 Koncert T.LOVE Fot._Marcin Łabrów
 Koncert T.LOVE Fot._Marcin Łabrów
 Koncert T.LOVE Fot._Marcin Łabrów
 Koncert T.LOVE Fot._Marcin Łabrów
 Koncert T.LOVE Fot._Marcin Łabrów
 Koncert T.LOVE Fot._Marcin Łabrów
 Koncert T.LOVE Fot._Marcin Łabrów
 Koncert T.LOVE Fot._Marcin Łabrów