Jesteś tutaj

Wstępne informacje w sprawie szacowania szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojewoda powołuje Komisje do szacowania szkód powstałych w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych.

Podstawą oszacowania szkód spowodowanych przez suszę w gospodarstwie rolnym nadal będzie złożenie przez poszkodowanego producenta rolnego wniosku za pośrednictwem aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą”.

W przypadku, gdy rolnik chciałby (opcjonalnie), aby szacowania szkód dokonała również komisja poprzez lustrację na miejscu, konieczne jest zgłoszenie tego faktu do komisji w terminie umożliwiającym dokonanie oszacowania.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami komisja powinna oszacować szkody tak jak dotychczas, tj. do dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego powstania tych szkód, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji.

Następnie komisja będzie zobowiązana złożyć w terminie 30 dni od dnia oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy jednak nie później niż do 15 października roku wystąpienia suszy raport z oszacowania szkód:

  • za pośrednictwem aplikacji publicznej oraz
  • w wersji papierowej wojewodzie właściwemu ze względu na miejsce powstania szkód.

Zgodnie z założeniami raport oszacowania szkód będzie zawierał tylko podstawowe i najważniejsze dane:

  • pozwalające zidentyfikować producenta rolnego,
  • informacje o powierzchni upraw rolnych, w których powstały szkody spowodowane wystąpieniem suszy ( każda działka osobno wraz z powierzchnią zgodnie z wnioskiem o płatności bezpośrednie, wraz z wysokością oszacowanych szkód),
  • imiona i nazwiska członków komisji oraz datę oszacowania szkód.

Końcowy protokół oszacowania szkód byłby w takim przypadku oparty o trzy źródła danych dotyczących wysokości szkód w uprawach:

  1. dane podane we wniosku w aplikacji przez rolnika,
  2. dane z raportu oszacowania komisji na miejscu oraz
  3. dane pobierane z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego (IUNG).

Na podstawie wniosku rolnika i raportu oszacowania szkód sporządzonego przez komisję aplikacja „sporządzi” protokół lub kalkulację.

Podstawowym obowiązkiem rolnika poszkodowanego w wyniku tegorocznej suszy będzie złożenie wniosku o oszacowanie szkód w aplikacji. Brak złożenia wniosku tą drogą uniemożliwi oszacowanie szkód. Jest to działanie konieczne, gdyż oszacowanie szkód wyłącznie przez komisję poprzez lustrację w terenie nie da podstawy do uzyskania dokumentów potwierdzających ich wystąpienie (protokołu lub kalkulacji).