Jesteś tutaj

"Wow szczepimy się na HPV”. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Augustowie zachęca do zapoznania się z kampanią szczepienia

Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV. Zmiany umożliwiają również zaszczepienie w szkołach podstawowych przy współpracy z POZ.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka, która jest najskuteczniejsza, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.

 

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

 

Do kogo skierowany jest program?

Od 1 września 2024 r. szczepienia w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV dostępne są dla osób po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia.

Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.

 

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
  • przez infolinię +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00-18.00),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
  • przez aplikację mojeIKP.

     

Od 1 września podstawową formą rejestracji na szczepienie przeciw HPV jest bezpośredni kontakt z przychodnią POZ. E-rejestracja jest fakultatywnym narzędziem dla punktów szczepień, dlatego nie do każdej przychodni umówisz się przez infolinię, Internetowe Konto Pacjenta oraz przez aplikację mojeIKP.

Po potwierdzone medycznie informacje na temat szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego zapraszamy do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Augustowie, ul. Brzostowskiego 10, 16-300 Augustów, tel.: 87 643 32 80.

 

GALERIA

LINKI