Jesteś tutaj

Ważna inwestycja na Wypustach. Burmistrz podpisał umowę

To już pewne. Na Wypustach powstanie plac do kalisteniki oraz plac zabaw. Burmistrz Karolczuk podpisał umowę z wykonawcą. Plac do kalisteniki to projekt z Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego. Plac zabaw to realizacja obietnicy Burmistrza dotycząca powstania takiego obiektu w każdej z dzielnic.

 

Wyboista droga do celu

 

Pomysł na placyk do kalisteniki zdobył uznanie mieszkańców w głosowaniu prowadzonym w ramach Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego w 2021 roku. W ramach projektu ma powstać miejsce z zestawem urządzeń do ćwiczeń fizycznych. Kalistenika to rodzaj aktywności bez użycia dodatkowych ciężarów i obciążeń. Jest to trening z ciężarem własnego ciała, między innymi na różnego rodzaju drążkach i drabinkach. To tak zwany streetworkout, czyli w wolnym tłumaczeniu trening uliczny.

 

Pierwotny plan, zaakceptowany w budżecie obywatelskim, zakładał budowę placyku na miejskiej działce w pobliżu skrzyżowania ulicy Wypusty oraz Konwaliowej. Urząd Miejski zlecił projekt placu do kalisteniki oraz placu zabaw wraz z niezbędnymi ławkami i miejscami parkingowymi. Niestety Starosta Augustowski odmówił wydania pozwolenia na budowę, dokonując swojej interpretacji zapisów miejscowego planu zagospodarowania. Chcąc uniknąć długotrwałych procesów związanych z uzyskaniem pozwolenia, Burmistrz zdecydował o zmianie lokalizacji i pozyskał od Wspólnoty Gruntowej zgodę na zagospodarowanie nieruchomości w pobliżu skrzyżowania ulicy Wypusty, Konwaliowej i Widłakowej. Zagospodarowana zostanie część nieużytkowanej dotąd, zakrzaczonej posesji.

 

Prace ruszą lada moment

 

Burmistrz 22. grudnia 2023 roku podpisał umowę z wykonawcą, firmą Sorted, która wygrała przetarg. Termin wykonania prac wynosi 6 miesięcy. Koszt wybudowania placu zabaw, placu do kalisteniki i niezbędnej infrastruktury towarzyszącej wyniesie 1.627.290 złotych.

 

- Cieszę się, że tworzymy kolejne miejsce, w którym pożytecznie i zdrowo czas będą mogły spędzić całe rodziny. Kiedy mówiłem, że wybuduję plac zabaw w każdej dzielnicy, to była to absolutnie poważna obietnica. Być może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale to naprawdę ważne, aby rodzice z dziećmi mogli łatwo dotrzeć na plac zabaw pieszo ze swego domu. Pamiętajmy, że miasto to przede wszystkim mieszkańcy. Dlatego ważne, abyśmy sprawnie realizowali tego rodzaju potrzeby. – powiedział Burmistrz Mirosław Karolczuk.

 

Przy podpisaniu umowy obecny był wnioskodawca projektu w ABO, Pan Kamil Pilecki. To on jest autorem pomysłu powstania placu do kalisteniki na Wypustach oraz autorem jego koncepcji. Przyznał, że czeka na moment, kiedy augustowscy pasjonaci streetworkoutu będą mogli zacząć treningi na nowym placu.

 

- Powstanie plac do kalisteniki, ale też plac zabaw. Sam mieszkam na Wypustach i wiem, jak bardzo dzielnica potrzebuje takiego miejsca. Jestem rodzicem i z radością będę odwiedzał plac zabaw z moimi dziećmi. Dziś jako radny mam sporo satysfakcji, że umowa została zawarta. Prawdziwa radość będą przeżywać dzieciaki z Wypustów, kiedy plac powstanie na wiosnę. Projekt jest zresztą na tyle ciekawy, że będzie przyciągał mieszkańców również z innych dzielnic. – komentuje Radny Emilian Al.-Khameri

 

GALERIA