Jesteś tutaj

W ten weekend Motorowodne Mistrzostwa Świata Orlen Necko Endurance z Polakami w roli głównej

Osiem międzynarodowych ekip zgłosiło się do tegorocznych Motorowodnych Mistrzostw Świata Orlen Necko Endurance, które odbędą się w najbliższy weekend (8-10 lipca) w Augustowie. Na listach startowych jest też mocny polsko-litewski zespół Toma Racing Team, który na pewno będzie się liczył w walce o medale.

Mistrzostwa świata w klasie endurance przez wielu porównywane są do samochodowego wyścigu 24h Le Mans. W sobotę i niedzielę na augustowskim jeziorze Necko odbędą się dwa długodystansowe wyścigi. Każdy z nich to sześciogodzinne zmagania, gdzie o zwycięstwie decyduje liczba pokonanych okrążeń na wodnym torze. W skład zespołów wchodzą kierowcy (od dwóch do czterech), mechanicy, team manager, radioman oraz pomocnicy np. odpowiedzialni za tankowanie w strefie paliwowej. Zawodnicy ścigają się na zaawansowanych technologicznie łodziach typu katamaran, które osiągają prędkości do 120 km/h.
Te ekstremalne motorowodne zawody odbędą się w Augustowie już po raz siedemnasty, ale organizatorzy zadbali, by impreza była jeszcze ciekawsza. Podjęto decyzję o skróceniu trasy wodnego toru z trzech do dwóch kilometrów, co wpłynie na dynamikę wyścigów i będzie nie lada wyzwaniem dla kierowców.

W tym roku w zawodach wystartuje nowy polsko-litewski zespół Toma Racing Team, który tworzą piloci wyścigowi z dużym potencjałem. W skład ekipy wchodzą: Paulius Stainys z Litwy (aktualny wicemistrz Europy Formuły 4), Marcin Zieliński (brązowy medalista ME w Formule 500 z 2021 r.),  Michał Rogalski (zawodnik, który już ma na swoim koncie medal zdobyty podczas zawodów endurance oraz Jakub Rochnowski (mistrz Polski w klasie GT-30).

Ich rywalami będą zawodnicy z kilku bardzo doświadczonych zespołów. Wśród faworytów mistrzostw wymienia się przede wszystkim dwie francuskie ekipy, które specjalizują się w tego typu wyścigach. Arion Racing Team i Team Boat 99 w poprzednich latach byli mistrzami świata w endurance. Nie zabraknie też znanych pilotów z klasy F4. Szczególnie interesująco wygląda Riga Powerboat Team z Łotyszem Nilsem Slatkerisem, który w Augustowie w tamtym roku startował po raz pierwszy, ale udało mu się zająć ze swoim zespołem trzecie miejsce w sobotnim wyścigu. W tym roku będzie mu towarzyszył Stefan Arand bardzo doświadczony zawodnik, ubiegłoroczny mistrz Europy ze wspomnianej klasy F4.

W dwóch zespołach pojawią się też kobiety. W Arion Racing Team będzie jak zawsze płynąć reprezentantka Francji Margot Lemesle, a w debiutującym zespole Shark Racing Team za kierownicą łodzi zasiądzie Niemka Marie-Luies Schilling.

Tradycyjnie ekipy zjadą do Augustowa już w czwartek i będą musiały się poddać niezbędnym formalnościom, czyli rejestracji, sprawdzeniu dokumentów, a w piątek kontroli technicznej. Następnie odbędzie się briefing, podczas którego zostaną omówione zasady wyścigu oraz trasa.

W piątek zarówno na zawodników, jak i kibiców czeka lubiana przez wszystkich parada łodzi ulicami Augustowa. Można powiedzieć, że jest to augustowska specjalność, ponieważ nigdzie indziej podczas zawodów takiej parady nie ma. Jest to doskonała okazja dla kibiców, by z bliska zobaczyć wodne bolidy i spotkać się z zawodnikami. Ponadto w piątkowy wieczór na Rynku Zygmunta Augusta, podczas oficjalnego otwarcia zawodów, zostaną zaprezentowane wszystkie startujące teamy.

Dwa najważniejsze dni mistrzostw to sobota i niedziela. Wtedy odbędą się wyczerpujące dla zawodników oraz sprzętu sześciogodzinne wyścigi. Podczas tak długiego dystansu będzie można obserwować pasjonującą walkę na wodnym torze, mnóstwo zwrotów akcji, pracę sztabu ludzi w strefach serwisowych, gdzie będą dokonywane naprawy, korekty sprzętu i ustawień oraz dotankowania, a także zmiany kierowców w poszczególnych łodziach.

Organizatorzy
Augustowski Klub Sportowy Sparta
Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego
UIM
Miasto Augustów

Sponsor tytularny:
PKN ORLEN

Partnerzy:
Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Ministerstwo Sportu i Turystyki

Zawody są objęte honorowym patronatem: Marszałka Województwa Podlaskiego,  Burmistrza Miasta Augustowa, Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego.

Program zawodów
czwartek
14.00-20.00 – rejestracja ekip i kontrola dokumentów

piątek
08.00-13.00 – kontrole techniczne
13.00-13.45 – briefing zawodników
14.00-17.00 – trening
18.00-19.00 – parada w mieście
19.00-20.00 – otwarcie zawodów

sobota
09.00-15.00 – pierwszy wyścig
15.30-16.00 – wręczenie pucharów
16.00-18.00 – kontrole techniczne
18.00-18.30 – briefing zawodników

niedziela
08.00-09.00 – kontrole techniczne
09.00-10.00 – trening
11.00-17.00 – drugi wyścig
18.00-18.30 – wręczenie pucharów i zamknięcie zawodów
19.00-20.00 – kontrole techniczne
 (Przygotowali: Agnieszka Grajewska i Adrian Skubis. FOTO: archiwum PZMWiNW, Arek Rejs)

GALERIA