Jesteś tutaj

Upamiętniliśmy Marię Koterbską. Uroczystość odsłonięcia rzeźby i ławeczki damy polskiej piosenki

W sobotę 9 lipca na tarasie widokowym nad jeziorem Necko odbyła się uroczystość oficjalnego odsłonięcia rzeźby i multimedialnej ławeczki Marii Koterbskiej. Wydarzenie związane było z upamiętnieniem niekwestionowanej damy i legendy polskiej piosenki oraz jej największego przeboju „Augustowskie Noce”, który sławi nasze miasto od przeszło 50 lat. Wieczór umilił koncert Natalii Zastępy, która na tę okazję przygotowała muzyczną niespodziankę – własną aranżację tego szlagieru.

 

Nasze miasto jest wdzięczne za ten przebój

Monument Marii Koterbskiej oraz multimedialna ławeczka, która odgrywa przechodniom największy szlagier artystki, stanęła na tarasie widokowym nad jeziorem Necko. W uroczystościach odsłonięcia wziął udział Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk oraz znamienici goście. Na tzw. augustowską widokówkę przybyły tłumy.

– Nie trzeba chyba nikomu mówić, że "Augustowskie Noce" to przebój, który rozsławia Augustów. Znają go zarówno starsi, jak i młodsi. Nasze miasto jest wdzięczne za ten przebój i chce za niego podziękować. Zrobiliśmy to już nadając Marii Koterbskiej medal za zasługi dla Augustowa, a teraz robimy odsłaniając to miejsce i upamiętniając tym artystkę. Będziemy mogli przypomnieć sobie, jak pięknie przekazała uroki Augustowa, śpiewając tę piosenkę – powiedział Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk

Maria Koterbska była szczególnie znana w latach 50. i 60. XX wieku. Zmarła w 2021 roku w wieku 96 lat. W repertuarze miała 1500 piosenek. Najpopularniejsze to „Augustowskie noce”, „Brzydula i rudzielec”, „Do grającej szafy grosik wrzuć” oraz „Serduszko puka w rytmie cza cza”, które śpiewała cała Polska.


Natalia Zastępa zaśpiewała „Augustowkie Noce”

Wieczór umilił koncert Natalii Zastępy. Przypomnijmy, że Natalia Zastępa to laureatka muzycznego konkursu debiutów w Opolu oraz finalistka pierwszej edycji programu The Voice Kids i finalistka programu The Voice of Poland.

Piosenkarka prócz znanych publiczności swoich utworów, przygotowała na tę uroczystość muzyczną niespodziankę – własną aranżację przeboju „Augustowskie Noce”.

GALERIA