Jesteś tutaj
Sprawdziliśmy, na co augustowianie wydaliby 100 milionów
Uaktualnione przez Tomasz Rybakowicz, 13/08/2024, Wysłane przez Marcin Kapuściński, 26/07/2024
Rozrywka, edukacja czy drogi?
- Prosiliśmy mieszkańców o wyobrażenie sobie, że w miejskiej kasie jest dodatkowe 100 mln zł i to oni mają podjąć decyzję, na co je przeznaczyć. Pytaliśmy, jaką kwotę i na jakie zdania by przeznaczyli - opowiada dr Maciej Białous z fundacji SocLab, która wsparła Miasto Augustów w przeprowadzeniu badania.
Okazało się, że zdania mieszkańców były wyraźnie podzielone. Mężczyźni chętniej budowaliby drogi, realizowali inwestycje i doposażali miasto w sprzęt. Natomiast kobiety wolałby przeznaczyć te pieniądze na edukację i pomoc społeczną.
- Wśród ankietowanych wraz z wiekiem malała skłonność do finansowania wydatków związanych ze sportem oraz kulturą i rozrywką. Najmłodsi są za to oszczędni w kwestii np. budowy dróg i gospodarki mieszkaniowej - precyzuje dr Maciej Białous.
Ulubiona inwestycja mieszkańców
W ankiecie padło też pytanie o to, które z ostatnio zrealizowanych inwestycji miejskich są przez mieszkańców postrzegane jako kluczowe.
- Za najbardziej istotne przedsięwzięcia uznano: remont pomostów na Postiwie, budowę kotła na biomasę w MPEC, zakup wozu strażackiego do OSP Augustów Lipowiec oraz rozpoczęcie budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 - wylicza Zastępca Burmistrza Augustowa Filip Chodkiewicz.
Różne spojrzenia na miasto
Z badania wynika, że dla mężczyzn najważniejsze były: budowa kotła na biomasę, program wymiany pieców Airgustów oraz zakup wozu do odśnieżenia ulic. Natomiast kobiety doceniły programy edukacyjne i społeczne.
- Ciekawe, że wśród mieszkańców, równie dużą popularnością jak budowa hali sportowej przy „Dwójce” cieszy się też akcja „Azymut Przygoda”. To program, który pozwala dzieciom poznawać augustowskie aktywności m.in. żeglarstwo, kajakarstwo i narty wodne - zauważa dr Maciej Białous.
Ekologia łączy seniorów i młodzież
Innym wnioskiem wynikającym z badań jest to, że działania i inicjatywy związane z czystą energią, ochroną środowiska i zielenią cieszą się największym wsparciem zarówno wśród młodszych, jak i najstarszych mieszkańców.
- Oznacza to, iż to właśnie takie tematy mogą być spoiwem dla międzypokoleniowych inicjatyw na rzecz miasta. Szczególnie, że nasza młodzież chce się angażować społecznie. Badanie pokazało, jak duże znaczenie ma dla nich również działalność Młodzieżowej Rada Miejskiej - podkreśla Zastępca Burmistrza Filip Chodkiewicz.
Tak dużego zainteresowania ankietami jeszcze nie było
W badaniu wzięło udział 2411 osób. Największy odzew odnotowano w grupach 30-39 oraz 40-49-latków. Liczba osób biorących wcześniej udział w konsultacjach rzadko przekraczała kilkaset osób. Badania wykazały też, że najbardziej zorientowaną w życiu miasta grupą wiekową są seniorzy. To oni wykazali się największą wiedzą o inwestycjach i przedsięwzięciach realizowanych przez miasto.