Jesteś tutaj
Premier Beata Szydło uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych w Augustowie
Pamięć poległych w obronie naszej wolnej Ojczyzny w Augustowie uczcili premier RP Beata Szydło, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz poseł ziemi augustowskiej Jarosław Zieliński, przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego Anna Maria Anders, burmistrz Augustowa Wojciech Walulik, wicewojewoda podlaski Jan Zabielski oraz przedstawiciele administracji samorządowej z regionu. Mszę świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych koncelebrował ks. biskup pomocniczy ełcki Romuald Kamiński.
Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik witając zgromadzonych pod pomnikiem Żołnierzy Polski Podziemnej Poległych na Kresach II RP w latach 1944 – 1954 podkreślił: - Jest to dla nas niezwykle ważne, że takie święto, w którym czcimy pamięć Żołnierzy Niezłomnych, największych bohaterów, dzięki którym możemy być dumni, że jesteśmy Polakami – obchodzimy dzisiaj w Augustowie. W Augustowie, mieście tak dotkliwie dotkniętym przez obu okupantów. Dziękuję bardzo, że Najjaśniejsza Rzeczpospolita w osobach najdostojniejszych przedstawicieli dzisiaj pochyla głowę również nad naszą bolesną historią. – zaznaczył burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.
– Dzisiaj w całej Polsce obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tych Niezłomnych, dla których dewiza Bóg–Honor–Ojczyzna nie była czymś wyjątkowym, ale była codzienną powinnością. Którzy zawsze, w najtrudniejszych chwilach wiedzieli jak trzeba się zachować. –podkreśliła premier Beata Szydło – Jesteśmy dzisiaj tutaj, aby oddać cześć tym, którzy do końca trwali wiernie, bo wiedzieli, że Ojczyzna ich potrzebuje.
Premier Beata Szydło zaznaczyła w swoim przemówieniu potrzebę odkrycia prawdy o Obławie Augustowskiej: – Tutaj, w Augustowie trzeba też powiedzieć o tych, którzy byli w czasie Obławy Augustowskiej bestialsko torturowani i przesłuchiwani... Ponad pół tysiąca mieszkańców tej ziemi nigdy nie wróciło do domu i wciąż szukamy ich grobów. Prawda o Obławie Augustowskiej jest naszym moralnym obowiązkiem. – podkreślała Prezes Rady Ministrów Beata Szydło.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł ziemi augustowskiej Jarosław Zieliński zaznaczył, że przesłanie płynące z pamięci o Żołnierzach Wyklętych jest wciąż aktualne: – Pamiętajmy o tym, że z tej tragicznej i heroicznej walki płynie dla nas jedno przesłanie: aby być wiernym Ojczyźnie, wiernym wartościom, wiernym tradycji. Przypomnijmy słowa Inki, dziewczyny, która została w 1946 r. zakatowana przez komunistów: „Przekażcie babci, że zachowałam się jak trzeba”. My też zawsze zachowujmy się jak trzeba. – apelował do zgromadzonych minister Jarosław Zieliński.
Przewodnicząca Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego Anna Maria Anders w swoim wystąpieniu przypomniała najistotniejsze fakty dotyczące Obławy Augustowskiej: – Aresztowano wówczas 7 tys. Polaków. Po brutalnych przesłuchaniach 600 z nich skrytobójczo zamordowano. Do dziś nie znamy miejsca ich pogrzebania. Nieprzypadkowo mówimy więc tutaj o „Małym Katyniu”. Nigdy o tych poległych Żołnierzach Polski Walczącej nie zapomnimy. Nigdy nie będzie przedawnienia dla tego ludobójstwa dokonanego na narodzie polskim. - podkreślała minister Anna Maria Anders - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypomina nam, że Polacy nigdy nie zaakceptowali zniewolenia, jakie dokonało się w Polsce wraz z zakończeniem II wojny światowej. – dodała minister Anders na zakończenie.
Po wystąpieniach premier Beaty Szydło i przybyłych ministrów, Wojsko Polskie – Garnizon Białystok odczytało apel poległych, po którym nastąpiła salwa honorowa na cześć Żołnierzy Wyklętych. Na zakończenie uroczystości przybyli goście: przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, związki i organizacje kombatanckie, służby mundurowe oraz inne instytucje składały wieńce pod pomnikiem Żołnierzy Polski Podziemnej Poległych na Kresach II RP w latach 1944 – 1954.