Jesteś tutaj

Olimpijski Augustów taniej o 31 milionów złotych!

Olimpijski Augustów taniej o 31 milionów złotych

Miasto Augustów ogłosiło kolejny przetarg na swój największy program inwestycyjny. Tym razem uzyskane oferty są o niemal 31 milionów złotych tańsze niż poprzednio. Daje to szansę na realizację projektu.

Największy program inwestycyjny

Olimpijski Augustów to największy w historii Augustowa program inwestycyjny. Obejmuje on szereg inwestycji odkładanych w mieście od lat:

- budowę nowoczesnej sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2
- budowę stadionu lekkoatletyczno-piłkarskiego przy ulicy Tytoniowej
- całkowitą przebudowę bloku sportowego przy Szkole Podstawowej nr 3
- budowę pumptracku przy skateparku
- budowę nowego placu zabaw na Błoniach.

Miasto Augustów pozyskało blisko 30 milionów złotych na realizację planu. Szukanie wykonawców zbiegło się w czasie z wybuchem wojny na Ukrainie, przyspieszeniem inflacji i wzrostami cen materiałów budowlanych oraz paliw. W efekcie, w kolejnych przetargach uzyskiwano oferty znacznie przekraczające możliwości budżetowe. Poprzednie przetargi dawały szansę na realizację Olimpijskiego Augustowa za sumę 84 milionów złotych. Taki poziom kosztów stanowczo odrzucał Burmistrz:

- Wiele miast już zrezygnowało z realizacji inwestycji ze względu na potężny wzrost kosztów. Widzimy dobrze, jakie oferty pojawiają się w przetargach. Kiedy patrzę na ofertę budowy sali gimnastycznej za 43 miliony złotych, to nie mogę jej przyjąć. To nie jest poziom kosztów na jaki się godzę. Całość naszego projektu według dotychczasowych ofert, to 84 miliony złotych. Musimy szukać metody na obniżenie kosztów, rozpisywać nowy przetarg, zachęcać nowych oferentów. Nie mamy wiele czasu, ale musimy zdążyć.

Burmistrz w lipcu podjął decyzję o kolejnym przetargu. Tym razem zamówienie podzielono na więcej części. Zaktualizowane zostały też wymogi dotyczące inwestycji.

 

Kolejny przetarg i oszczędność 31 milionów

Oferty w nowym przetargu otwarte zostały w sierpniu. Koszt wszystkich inwestycji wchodzących w skład projektu Olimpijski Augustów wyniósł obecnie 53 miliony złotych, czyli 31 milionów mniej. Jak mówi Burmistrz Karolczuk:

- Cieszę się, że nasze działania przyniosły efekt. Dziękuję przede wszystkim naszym urzędnikom. Sprostanie wymogom Polskiego Ładu, zmieszczenie się w terminie, znalezienie rozwiązań prawnych pod presją. To wszystko wymagało mnóstwa pracy, szukania nowych metod i wielu konsultacji. Światło w ratuszu nie gasło często do późnej nocy, ale mamy efekt. Oferty niższe o 31 milionów złotych i szansę na realizację strategicznego dla Augustowa projektu.

Burmistrz zawnioskował do Przewodniczącej Rady Miejskiej o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym, aby Rada Miejska mogła szybko zdecydować o niezbędnych zmianach w budżecie, które warunkują zakontraktowanie realizacji Olimpijskiego Augustowa.

 

Radni zdecydują

Burmistrz przedłożył radnym projekt zmian w budżecie, które warunkują realizację Olimpijskiego Augustowa.

- To duża szansa rozwojowa. Uczniowie i rodzice ze Szkoły Podstawowej nr 2 od lat dopominają się o budowę sali gimnastycznej. Blok sportowy w Szkole Podstawowej nr 3 wymaga kapitalnego remontu. Środowiska sportowe czekają na stadion. To wszystko prawdziwe potrzeby mieszkańców, które zaspokoi Olimpijski Augustów. Liczę na poparcie radnych dla mojego projektu. W sytuacji ofert niższych o 31 milionów nie ma na co czekać. Trzeba podpisywać umowy i brać się do roboty. – mówi Burmistrz Karolczuk.

Sesja Rady Miejskiej odbędzie się 23 sierpnia o godzinie 15. Do przyjęcia projektów Burmistrza i realizacji Olimpijskiego Augustowa potrzeba większości głosów.