Jesteś tutaj

Grand Prix of Poland UIM F2 World Championship w Augustowie! Nad Necko zawitały gwiazdy sportu motorowodnego

Za nami Grand Prix of Poland UIM F2 World Championship. Ta renomowana impreza po raz pierwszy w historii zawitała do Augustowa. Przez weekend w naszym mieście gościliśmy światową czołówkę motorowodnego świata. To było prawdziwie emocjonujące widowisko. Wyścig łodzi na wodzie liczył 40 okrążeń, a ostateczne wyniki okazały się wielką niespodzianką ze względu na kapryśne warunki pogodowe. Najlepszy był Niemiec Stefan Hagin, a nasz rodak Bartłomiej Marszałek zajął 9. miejsce.

 

Do Augustowa zjechały gwiazdy z całego świata

Grand Prix Polski w ramach cyklu motorowodnych Mistrzostw Świata Formuły 2 odbyło się na jeziorze Necko w dniach 22-24 lipca. Do Augustowa zjechały niekwestionowane gwiazdy sportu motorowodnego, m.in. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szwecji, Norwegii, Francji, Litwy, Portugalii, Monako, Słowacji, Norwegii, Niemiec oraz Łotwy.

W tym elitarnym gronie znalazł się też nasz rodak Bartłomiej Marszałek. Polak nieprzerwanie od 2011 roku ściga się w Mistrzostwach Świata wodnej Formuły 1, ale takiej okazji startu w zawodach Formuły 2 rozgrywanej w Augustowie nie mógł odpuścić.

 

Zaskakujące wyniki, faworyt nie ukończył wyścigu

Wpływ na ostateczny kształt klasyfikacji generalnej miały warunki pogodowe. Na godzinę przed ostatecznym wyścigiem nad Augustowem przeszła silna burza. Zawody zostały przełożone z godz. 16:00 na 19:00 i rozegrane w zmienionej formule. Nie było tradycyjnego wspólnego startu łodzi z pomostu, a rozpoczęcie wyścigu rozegrano na zasadzie znanej z samochodowej Formuły 1, czyli według wyników „pole position” z kwalifikacji.
 
Ostateczne wyniki trwającego 40 okrążeń wyścigu okazały się dużą niespodzianką. Faworyt zawodów startujący z pierwszego miejsca Rashed Al Qemzi z teamu Abu Dhabi nie ukończył wyścigu. Najlepszy okazał się Niemiec Stefan Hagin, drugi był Mansoor Al Mansorii, a trzeci Norweg Tobias Munthe-Kaas. Nasz rodak Bartłomiej Marszałek po niezbyt udanych kwalifikacjach, gdzie zajął 13. miejsce, stanął na wysokości i wywalczył 9. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Obejrzyjcie galerię z tego wydarzenia.

 

GALERIA