Jesteś tutaj

Erazm Stefanowski laureatem Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego

Erazm Stefanowski laureatem Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego

Decyzją Kapituły Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego za najciekawsze książki poetyckie wydane w roku 2022 augustowianin Erazm Stefanowski został uhonorowany wyróżnieniem za tom „Za grosz świętości”. Książka została wydana przez „Fundację Słowo i Obraz”, dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Literatury w ramach programu „Tarcza dla literatów”. Tom w 2023 roku został uhonorowany także Nagrodą Burmistrza Miasta Augustowa, Nagrodą Poetycką im. K. I. Gałczyńskiego za najlepszy tom roku - Orfeusz Mazurski oraz Nagrodą Poetycką Orfeusz Czytelników.

 

„Narodził się nowy poeta – głęboko religijny i przy tym niezwykle odważny w swojej pobożności, w jej artystycznym artykułowaniu. Nazywa się Erazm Stefanowski. (…). Niezwykle trudno ukształtować swój własny sposób poetyckiej dykcji, odrębny styl. Najtrudniej chyba w poezji religijnej. Na krajowym podwórku tylko nielicznym poetom to się udało. W obrębie szeroko pojętej współczesności możemy wymienić Jerzego Lieberta, Annę Kamieńską, ks. Jana Twardowskiego i paru innych szczęśliwców mówiących wyraziście własnym głosem. Terminowanie w szkole poezji Jana od Biedronki nie było dla poety z Augustowa czasem straconym. Przeciwnie. Dało piękne owoce, które możemy podziwiać i smakować w tomie wierszy Za grosz świętości - pisze Jerzy Sikora na łamach https://nowynapis.eu/tygodnik/nr-197/artykul/wiersze-wiary-godne

 

Jego twórczość prezentowana była w lokalnej i ogólnopolskiej prasie, almanachach i antologiach poetyckich, a także na antenie Polskiego Radia. Współpracuje z miesięcznikiem „Nasz Sztabiński Dom”. Stypendysta Burmistrza Miasta Augustowa i Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechniania kultury. Przez Marszałka Województwa nagrodzony za całokształt twórczości. Autor zbioru opowiadań Nie wiary godne (2014) oraz tomów poetyckich: Zaprawione mirrą (2006), Oskarżony Jezus Ch. (2018 – Nagroda Burmistrza Miasta Augustowa), Lipcowe anioły (2019 - nominacja do Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego Orfeusz Mazurski) oraz Za grosz świętości (2022 – Nagroda Burmistrza Miasta Augustowa, Nagroda Poetycka Orfeusz Mazurski, Nagroda Poetycka Orfeusz Czytelników). Na podstawie tomu Lipcowe anioły, dedykowanego ofiarom obławy augustowskiej, Ignacy Zalewski stworzył symfonię Podziemne ptaki. Jej prawykonanie miało miejsce 12 lipca 2022 roku w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej.

 

Pozostałe wyróżnienia otrzymali: Jarosław Jakubowski („Dzień, w którym umarł Belmondo”), Urszula Kozioł („Momenty”) i Anna Piwkowska („Furtianie”). Nagrodę główną przyznano Piotrowi Szewcowi za tom „Miejsce”. Fundatorem nagród finansowych dla laureatów jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

GALERIA