Jesteś tutaj

Ceny w dół. Burmistrz ogłasza 27% obniżkę

Burmistrz Karolczuk ogłosił obniżkę na konferencji prasowej pod augustowskim MPEC. Mieszkańcy zapłacą za ciepło mniej o 27%. Nowa taryfa wejdzie w życie 15 września tego roku. Obniżka jest efektem przemyślanej inwestycji w kocioł na biomasę. Dzięki niej spółka oszczędzi 9 milionów rocznie na koszcie emisji dwutlenku węgla.

Oszczędność dzięki inwestycji

Miasto Augustów zainwestowało blisko 20 milionów złotych w budowę nowoczesnego kotła zasilanego biomasą. Teraz aż 60% ciepła w augustowskiej ciepłowni pochodzi właśnie z tego surowca. Za jego spalanie nie trzeba ponosić kosztów emisji CO2. Roczne oszczędności z tego tytułu sięgną 9 milionów złotych. W efekcie jednostkowa cena ciepła mieszkańca spadła w nowej taryfie o 27%.

- Właśnie po to opracowaliśmy koncepcję, po to wybudowaliśmy kocioł za 20 milionów. Oszczędzamy 9 milionów rocznie i obniżamy mieszkańcom stawki o 27%. To jest konkretna informacja od Burmistrza dla mieszkańców. Inwestujemy, obniżamy koszty i dbamy o to, aby mieszkańcy Augustowa płacili za ciepło najmniej w regionie - powiedział Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.

Augustowskie ciepło najtańsze w regionie

Z porównania taryf z okolicznych miast wynika, że augustowskie ciepło jest najtańsze. Suwałki, Łomża, Grajewo czy Giżycko mają wyższe stawki i mieszkańcy tych miast zapłacą za ogrzewanie więcej.

Nowa augustowska taryfa obowiązywać będzie od 15 września. Warto przypomnieć, że od 1 stycznia przestanie obowiązywać rekompensata wprowadzona przez rząd. Gdyby nie obniżka taryfy, od stycznia odbiorców czekałyby wyższe koszty związane z wygaśnięciem rekompensaty. Dzięki obniżce cena spadnie od 15 września.

- Należy podkreślić, że ta inwestycja to owoc dobrej współpracy Miasta Augustów ze spółką od kiedy urząd objął Burmistrz Mirosław Karolczuk. Inwestycja zakończyła się w marcu bieżącego roku, a teraz mamy zatwierdzoną nową niższą taryfę opłat, która zacznie obowiązywać we wrześniu – powiedział Prezes MPEC Artur Sofiński.

Skutecznie realizowany plan

Burmistrz podziękował za skuteczną pracę załodze MPEC oraz miejskim urzędnikom.

- Mój plan na obniżenie cen ciepła nie powiódłby się, gdyby nie ciężka praca urzędników i pracowników spółki. Wszystkim serdecznie za ten wysiłek dziękuję. Szczególnie na ten sukces zapracowała załoga spółki z Panem Prezesem Arturem Sofińskim na czele. Panie Prezesie, bardzo dziękuję. Dziękuję też mojemu zastępcy Sławomirowi Sieczkowskiemu, który spółkę nadzoruje. Panowie, dobra robota! – powiedział Burmistrz Karolczuk.

Jak podkreślił na konferencji Zastępca Burmistrza Sławomir Sieczkowski, ważne jest, aby zarządcy wspólnot możliwie szybko przełożyli obniżkę stawek na rachunki mieszkańców we wspólnotach. Podkreślał też, że dzisiaj już 60% wytwarzanego ciepła pochodzi z biomasy.

- Warto było wybudować kocioł za 20 milionów, aby dziś oszczędzać 9 milionów rocznie i obniżyć stawki o 27%. Liczymy, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe przełożą nowe wysokości opłat na niższe rachunki dla mieszkańców najszybciej jak to możliwe. Nowy kocioł na biomasę to efekt realizowanego krok po kroku planu. Burmistrz Karolczuk obejmując urząd, już na wstępie powiedział, że ma ambitny plan. Zlecił utworzenie koncepcji jak zaradzić stałym wzrostom kosztów. Dziś cieszymy się z nowej inwestycji, która to umożliwia. Plan Karolczuka został zrealizowany, a mieszkańcy zapłacą za ciepło mniej. Kolejna dobra wiadomość, to mniej emisji zanieczyszczeń do powietrza. Teraz aż 60% ciepła w augustowskiej ciepłowni pochodzi z biomasy, a nie z węgla. – wyjaśnił Zastępca Burmistrza Augustowa Sławomir Sieczkowski

 

GALERIA