Jesteś tutaj

Burmistrz Augustowa płynie 170 km kajakiem na spotkanie z merami Grodna i Druskiennik

Niecodzienny pomysł na spotkanie z partnerami z Litwy i Białorusi ma burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. Wraz z czołowymi kajakarzami ziemi augustowskiej organizuje spływ kajakowy szlakiem zabytkowego Kanału Augustowskiego na spotkanie z merami Grodna i Druskiennik.
 
– To pierwszy w historii spływ kajakami wyczynowymi trasą Kanału Augustowskiego – podkreśla burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. – Organizuję ten spływ, aby pokazać, jak ważne jest budowanie partnerskich relacji z sąsiadami, opartymi na zaufaniu i współpracy we wszystkich sferach życia – od gospodarki i spraw społecznych, przez edukację i kulturę po sport i turystykę.  Mam także nadzieję, że nasza wyprawa będzie inspiracją dla wielu innych osób, które odwiedzą nasz przygraniczny region, aby odkryć piękną naturę i pomniki wspólnej historii oraz zachwycić się życzliwością mieszkających tu ludzi – dodaje burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.
 
Partnerskie relacje z miastami bliźniaczymi z innych krajów prowadzi większość polskich samorządów. Augustów współpracuje z litewskim uzdrowiskiem Druskienniki od 2007 r., a z białoruskim Grodnem od 2008 r. Miasta łączą ze sobą nie tylko przyjaźń i wspólne korzenie, ale także Pomnik Historii – Kanał Augustowski, który powstał w XIX wieku, aby połączyć dopływy Wisły z Niemnem i umożliwić żeglugę aż do Bałtyku. Kanał o długości 103,4 km nie spełnił w swojej historii gospodarczej funkcji, natomiast jest niezwykle malowniczą i wyjątkową atrakcją turystyczną. Burmistrz Augustowa, wybierając się na spływ do Grodna i Druskiennik, chce pokazać, że pokonując tę niezwykłą trasę można odkryć cenne pamiątki i ślady przenikania się trzech narodów, ich kultur i wspólnej historii.
 
Wyprawa ma służyć także szerokiemu upowszechnianiu dobrosąsiedzkich relacji i współpracy transgranicznej. Burmistrz Augustowa na wyczynowych kajakach K4 pokona trasę o długości ponad 170 km, przez 3 rzeki, 10 jezior i dwie granice rzeczne. Jeden z odcinków o długości 35 km z Niemnowa do Grodna kajakarze przepływać będą pod prąd rzeki Niemen.
 
Spływ kajakowy Augustów - Grodno - Druskienniki rozpoczyna się w niedzielę, 4 września o godz. 12.00 na rzece Netcie w Augustowie. Pierwszego dnia kajakarze pokonują 40 km. Następnego dnia, w poniedziałek, 5 września ok. godz. 12.00 kajakarze przekroczą granicę polsko-białoruską na śluzie Kurzyniec na przejściu rzecznym Rudawka-Lesnaja. We wtorek, 6 września burmistrz Augustowa wraz z załogą pokona najtrudniejszy 35 km odcinek od śluzy Niemnowa do Grodna płynąc pod prąd rz. Niemen. W Grodnie na brzegu Niemna kajakarze powitani zostaną przez mieszkańców i mera Grodna Mieczysława Goja. Następnie w środę, 7 września burmistrz Augustowa i mer Grodna podpiszą uroczyście porozumienie o partnerstwie, po którym nastąpi ciąg dalszy wyprawy. W czwartek, 8 września ze śluzy w Niemnowie kajakarze podążą w kierunku granicy białorusko-litewskiej, którą przekroczą na przejściu Privalka-Raigardas ok. godz. 13.00. W godzinach popołudniowych burmistrz Augustowa wraz ze swoją załogą dopłyną do Druskiennik, gdzie na brzegu rz. Niemen zostaną powitani przez mera Druskiennik Ričardasa Malinauskasa oraz mieszkańców. Po oficjalnym powitaniu, w Druskiennikach odbędzie się konferencja prasowa, kończąca spływ.
 
Organizowany przez burmistrza Augustowa spływ kajakowy to niezwykła okazja do potwierdzenia dobrosąsiedzkich relacji z partnerami z Białorusi i Litwy, a także do promocji transgranicznego zabytku architektury wodnej, perły wśród szlaków wodnych Europy – Kanału Augustowskiego. To także sposób na zachęcenie turystów do bliższego poznania pogranicza polsko-białorusko-litewskiego, obszaru przenikania się trzech kultur, gwary i języka oraz folkloru. Miejsca słynącego z malowniczych widoków i nienaruszonej natury, niezwykłej życzliwości mieszkańców oraz wyjątkowej kuchni.
 

GALERIA

Kajak wyczynowy K4