Jesteś tutaj

Bezpłatne badanie wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci

           

Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk wraz z prof. dr hab. med. Arturem Bossowskim, przedstawicielem Kliniki Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, podpisał list intencyjny w sprawie podjęcia współpracy przy realizacji programu pt.: „Prewencyjne badanie populacyjne wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci w okresie bezobjawowym w województwie podlaskim”

 

Celem programu jest objęcie wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym badaniem, które pozwoli na poszukiwanie dzieci zagrożonych cukrzycą typu 1. Badanie ma na celu wyselekcjonowanie osób z wysokim prawdopodobieństwem rozwoju cukrzycy i konieczności leczenia insuliną.  Cukrzyca typu 1 to jedna z chorób dziecięcych, w których zapadalność zwiększa się obecnie najbardziej. Liczba dzieci, u których diagnozowana jest cukrzyca typu 1 co około 10 lat podwaja się, a od kilkunastu lat jesteśmy krajem o największym przyroście zachorowań w Europie.

Wcześnie wykryta obecność przeciwciał pozwoli na odpowiednią edukację rodzin z zakresu rozpoznawania wczesnych objawów zaburzeń metabolizmu węglowodanów, wczesnym wdrożeniu zasad zdrowego żywienia, konieczności utrzymania stabilnej masy ciała, regularnej aktywności fizycznej oraz objęcie pacjenta ścisłą opieką Poradni Diabetologicznej.

Przeprowadzenie badania wiąże się z koniecznością pobrania od dziecka próbki krwi. Zgoda na udział w badaniach jest dobrowolna i rodzice mogą cofnąć ją w każdej chwili, także podczas wykonywania badań.

W pierwszej kolejności zaplanowane są badania przesiewowe dzieci od 1 roku do 9 lat.

Zgody należy przekazać do Dyrektora szkoły/przedszkola.

O terminie i miejscu pobrania krwi zostaną Państwo oddzielnie poinformowani.

Badania są bezpłatne.

W załączeniu więcej informacji i wymagane dokumenty.

W trosce o zdrowie kolejnych pokoleń mieszkańców Augustowa, zachęcam do udziału w programie.