Jesteś tutaj

Będą elektryczne autobusy miejskie. Burmistrz podpisał umowę na dofinansowanie

Augustów idzie z duchem czasu i stawia na ekologiczne rozwiązania w transporcie miejskim. Mieszkańcy Augustowa będą jeździć elektrycznymi autobusami miejskimi, które będą ciche, komfortowe i w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Burmistrz Mirosław Karolczuk podpisał umowę, dzięki której otrzymamy dofinansowanie blisko 8 milionów złotych. To kwota, która zabezpieczy finansowanie modernizacji miejskiego taboru.   


Augustowski transport przyjazny środowisku

Wprowadzamy kolejne ekologiczne rozwiązania w Augustowie. Nowoczesne autobusy elektryczne znacząco obniżą emisję spalin w mieście, co pozwoli augustowianom oddychać jeszcze czystszym powietrzem. Burmistrz Mirosław Karolczuk podpisał umowę na dofinansowanie kwotą blisko 8 milionów złotych zakupu nowych autobusów elektrycznych i specjalistycznych stacji ładowania.

Uroczyste podpisanie umowy odbyło się podczas oficjalnej konferencji zorganizowanej w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Udział w konferencji wzięli Zastępcy Prezesa NFOŚiGW Artur Michalski i Sławomir Mazurek, Burmistrz Mirosław Karolczuk, Skarbnik Miasta Radosław Czerwiński oraz mieszkaniec Augustowa Wiceminister Obrony Narodowej Michał Wiśniewski. Zawarcie tej ważnej z perspektywy budżetu miejskiego umowy, umożliwi realizację długo wyczekiwanej inwestycji.

Teraz dokumentacja, przetarg i dostawa autobusów

– Mieszkańcy Augustowa będą jeździć nowoczesnymi autobusami elektrycznymi. To będą pojazdy ekologiczne i niskoemisyjne, jak przystało na miasto uzdrowiskowe. Czuję dziś satysfakcję po wykonanej pracy, za którą dziękuję całemu zespołowi. Obiecałem finanse na nowe „empeki” i słowa dotrzymałem. Dziś w Warszawie podpisałem umowę, która zabezpieczy finansowanie – pozyskane przez nas środki to blisko trzy czwarte wartości całej inwestycji.  Teraz przed nami wysiłek przygotowania dokumentacji, przetarg, analiza ofert i oczekiwanie na dostawę nowego sprzętu. Realia rynku pokazują, że dzisiaj autobusów nie kupuje się z dnia na dzień, a czas oczekiwania na dostawy jest dość długi, jednak jestem szczęśliwy – bo najtrudniejszy etap zapewnienia finansowania już za nami.o kolejnych etapach realizacji inwestycji opowiedział Burmistrz Mirosław Karolczuk

Zielone doświadczenie Augustowa

Przypomnijmy, że w 2021 roku testowaliśmy w naszym mieście niskopodłogowy autobus polskiej marki Pilea. Każdy mieszkaniec mógł skorzystać z okazji i sprawdzić jak podróżuje się elektrycznym autobusem po ulicach Augustowa. Przejazd był zupełnie darmowy i nie trzeba było kasować biletów. Zgromadzone doświadczenia pomogą teraz w przygotowaniu specyfikacji przetargowej na zakup nowych autobusów.

Elektryfikacja miejskiego taboru autobusowego to kolejne działanie w poprawę jakości powietrza w Augustowie. Wcześniej z sukcesem wdrożyliśmy kompleksowy program modernizacji oświetlenia ulicznego na oszczędne LED-owe lampy, przeprowadziliśmy akcje wspólnego z mieszkańcami sadzenia drzew na terenie miasta oraz wprowadziliśmy program dofinansowań do wymiany tzw. „kopciuchów”.

GALERIA