Jesteś tutaj

Bartnictwo uznane dziedzictwem narodowym!

Dzięki staraniom Bractwa Bartnego udało się dokonać wpisu bartnictwa na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Bartnictwo to najstarsza forma pszczelarstwa leśnego polegająca na chowie pszczół w barciach, czyli w wydrążonych pniach drzew.

Fundacja Bractwo Bartne stara się przywracać bartnictwo w oparciu o strzępy zachowanych tradycji oraz ostatnich depozytariuszy z terenu Puszczy Augustowskiej oraz Białorusi, gdzie bartnictwo przetrwało do naszych czasów jako ciągle kultywowana tradycja mieszkańców wsi rozsianych po Polesiu i innych regionach. W naszych lasach były tylko 4 takie osoby, które zachowały w swoich rodzinach skrawki bartniczych tradycji. To właśnie od nich, jak i od Białorusinów czerpano wiedzę, umiejętności i pasję, która następnie przekazywana jest dalej, aby szerzyć ideę bartnictwa. 

"Serdecznie gratuluję Wnioskodawcom, którzy podejmują wysiłek zachowania pięknej i wyjątkowej tradycji dla przyszłych pokoleń" - podkreślił w liście do członków Bractwa Bartnego minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Bractwo Bartne składa serdeczne podziękowania prof. Krzysztofowi Hejke za pomoc w przygotowaniu wniosku oraz za pokazywanie bartnictwa jako wspólnego elementu tradycji i kultury narodów dawnej Rzeczpospolitej: Polaków, Białorusinów, Litwinów i Ukraińców. Bartnictwo jest elementem łączącym nasze narody i tak też jest postrzegane. Wpis do Krajowej Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego to dopiero początek działalności Bractwa Bartnego i otwarcie wielu, dotychczas zamkniętych wrót!

Wpis ten ponadto udowadnia, że członkowie Bractwa Bartnego są w stanie zachować naszą tradycję wspólnie z sąsiadami, a nie na podstawie technik przywiezionych z odległej Baszkirii.

Jest to drugi element niematerialnego dziedzictwa z terenu województwa podlaskiego i jeden z kilkunastu w skali kraju.

GALERIA

Bractwa Bartne
Bractwa Bartne