Jesteś tutaj
Augustowianie uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych
Uaktualnione przez Anna Rogalewska, 02/03/2020, Wysłane przez Anna Rogalewska, 02/03/2020
Pamięć o Żołnierzy Wyklętych uczczono w niedzielę, 1 marca. Kwiaty i znicze w augustowskich miejscach pamięci złożył burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk i przewodnicząca Rady Miejskiej Alicja Dobrowolska. W uroczystościach wzięli udział m. in. poseł Jarosław Zieliński, przedstawiciele władz samorządowych, środowisk kombatantów i służb mundurowych.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice Mniejszej NSJ w intencji Żołnierzy Wyklętych i ich rodzin. Następnie delegacje złożyły kwiaty i znicze przed „Domem Turka” i pomnikiem Żołnierzy Wyklętych poległych na Wschodzie.
- Dziś składamy hołd bohaterom, chylimy głowy przed ich odwagą i oddaniem dla Ojczyzny. Czerpiemy przykład z ich życiorysów i podziwiamy przywiązanie do najważniejszych wartości wyrażanych w triadzie: Bóg, Honor, Ojczyzna - powiedział burmistrz Mirosław Karolczuk. Spoczywa na nas obowiązek dbania by następne pokolenia pamiętały, że nie dla wszystkich wojna skończyła się w 1945 roku – dodał burmistrz.
Dalsza część uroczystości miała charakter sportowy. Przy Amfiteatrze nad jeziorem Necko odbył się bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Bieg rozegrany został na dwóch dystansach 5000 m i 1963 m. Dodatkowo zorganizowano piknik z pieczeniem kiełbasek przy ognisku, turniejem wiedzy. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć inscenizację obozowiska partyzanckiego.
Uroczystości zorganizował Urząd Miejski w Augustowie, Starostwo Powiatowe w Augustowie, Centrum Sportu i Rekreacji w Augustowie i Klub Historyczny im. Armii Krajowej. Współorganizatorzy: Nadleśnictwo Augustów, 14 Suwalski Pułk Przeciwpancerny, Augustowskie Placówki Kultury.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych upamiętnia żołnierzy działających w powojennym podziemiu antykomunistycznym. Obchodzone 1 marca święto państwowe ustanowiono w 2011 roku z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Data jest szczególnie symboliczna – tego dnia w 1951 roku wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.