Jesteś tutaj

Augustów sadzi nowe drzewa i krzewy

Augustów sadzi nowe drzewa i krzewy

Okazałe drzewa oraz krzewy pojawią się w kolejnych lokalizacjach. W mieście już zostały posadzone nowe wierzby, jarzębiny, klony, dęby oraz brzozy. Zadbamy również o pożyteczne owady oraz drobne zwierzęta, które znajdą schronienie w budkach lęgowych oraz specjalnych domkach. Całość zostanie uzupełniona tablicami edukacyjnymi z kodami QR, dzięki którym szybko znajdziecie ciekawostki o roślinach oraz zwierzętach. Prace są prowadzone na bulwarach przy Kanale Bystrym, terenie przy rzece Netcie oraz w Parku Herberta.

Zielony Augustów

W Augustowie powstają kolejne miejsca przyjazne małym zwierzętom. Zielony Rynek Zygmunta Augusta, zadbane kwieciste ronda, tysiące nowych kwiatów cieszą mieszkańców. Przyszedł czas na kolejne tereny. 14 września Burmistrz podpisał umowę na posadzenie kolejnych kilkudziesięciu drzew i krzewów oraz kilkuset bylin. Na realizację zadania pozyskaliśmy 485 255,05 złotych dofinansowania z Unii Europejskiej.

- Chronimy bioróżnorodność oraz dbamy o dobrą kondycję ekosystemu. Sadzimy duże, dorodne drzewa. Skupiamy się na sadzeniu rozwiniętych okazów, które już w kolejnych latach po posadzeniu cieszą naszych mieszkańców. Dzięki takim działaniom Augustów cieszy się bogatą roślinnością i czystym powietrzem – powiedział Burmistrz Miasta Augustowa Mirosław Karolczuk

- Każde drzewo jest na wagę złota. Dbamy o to, aby bogata roślinność była wizytówką Augustowa. Żyjemy na terenie Zielonych Płuc Polski i czujemy się zobowiązani do prowadzenia szeregu zadań dążących do zazielenienia Miastadodał kierownik Wydziału Spraw Społecznych i Administracyjnych Michał Kotarski

Od kwiatów do dorodnych dębów

Zadbana tereny zielone pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Augustowianie mogą cieszyć się nie tylko nowymi roślinami czy krzewami, ale również wieloma gatunkami dorodnych, okazałych drzew.

Pojawią się klony, brzozy, buki, jarzęby, głogi, sosny, wierzby, dęby oraz lipy. Wśród nasadzeń zaobserwujemy również krzewy szczególnie przyjazne owadom, takie jak lawenda, jeżówka czy kocimiętkawyjaśnił Zastępca Burmistrza Miasta Augustowa Sławomir Sieczkowski

Łącznie nowe łąki kwietne zajmą ponad tysiąc metrów kwadratowych. Powstaną budki lęgowe i domki dla augustowskich pożytecznych owadów oraz małych zwierząt. Zadbamy o jeże, nietoperze, ptaki i motyle. W ramach projektu na terenach objętymi pracami stanął tablice z kodami QR przenoszącymi do wirtualnych treści. Znajdą się tam informacje m.in. o łąkach kwietnych, usługach ekosystemowych i leczniczym działaniu drzew. Nowe atrakcyjne miejsca do spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi będą gotowe już w połowie listopada.

 

Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020, Nr WND-RPPD.06.03.00-20-0033/23 na podstawie Umowy nr UDA-RPPD.06.03.00-20-0033/23 zawartej 31 lipca 2023 r. Ogółem wydatki na realizację zadania: 570 888,31 zł, z czego kwota dofinansowania: 485 255,05 zł.