Jesteś tutaj

Augustów Bez Barier: Studenci stworzyli projekty nowego budynku MOPS

Dzisiaj odbyła się konferencja, podczas której studenci Politechniki Białostockiej zaprezentowali 5 projektów modernizacji budynku MOPS. Koncepcje uwzględniają potrzeby osób starszych i osób z niepełnosprawnościami. Opracowanie dokumentacji projektowej modernizacji budynku MOPS-u jest kolejnym punktem na długiej liście realizacji w ramach miejskiego programu Augustów Bez Barier. Działanie zrealizowaliśmy dzięki współpracy z Politechniką Białostocką oraz Fundacją Soclab.

 

5 projektów - 5 inspiracji

Każdy z pięciu zespołów stworzył unikatowy projekt. Wszystkie prace przedstawiają atrakcyjne rozwiązania architektoniczne, które zmieniają wygląd budynku naszego MOPS-u. W każdej koncepcji najważniejsze było zlikwidowanie barier i zastosowanie rozwiązań, które zapewnią wygodę korzystania z placówki osobom starszym oraz z niepełnosprawnościami.

- Ciekawe pomysły i interesujące rozwiązania. Trudno wybrać jedną, najlepszą pracę. Każda z przedstawionych koncepcji ma w sobie coś wyjątkowego. Najważniejszym aspektem jest poprawa dostępności dla wszystkich mieszkańców Augustowa - na tym skupimy się przy pracach nad finalnym projektem. Koncepcje przedstawione przez studentów będą świetną inspiracją. Dziękuje przyszłym architektom świetnie wykonaną pracę – powiedział Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk
 

 

Razem możemy więcej

Razem z Fundacją Soclab pracujemy nad poprawą dostępności obiektów na terenie miasta. To kolejne działania w ramach programu „Augustów Bez Barier”. W ciągu kilku lat m.in.: zlikwidowaliśmy ponad 100 wysokich krawężników przy przejściach dla pieszych, zwiększyliśmy środki przeznaczone na pomoc osobom z niepełnosprawnościami, zadbaliśmy o dostępność nowych, miejskich inwestycji, stworzyliśmy bazę sprzętu medycznego i do rehabilitacji. Kolejnym punktem stał się cykl spacerów diagnostycznych, podczas których osoby z niepełnosprawnościami podpowiedziały nam, jak jeszcze możemy pomóc.

 - Cieszę się, że w Augustowie realizujemy projekt „e-Demokracja. Mieszkańcy mają moc!”. Prace studentów Politechniki Białostockiej dotyczące Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej to przykład nowoczesnego myślenia o architekturze budynku, który jest dopasowany do każdego mieszkańca. Jest to tzw. projektowanie uniwersalne, czyli dostępne dla każdego bez względu na wiek czy stopień niepełnosprawności”- powiedziała Dr Katarzyna Sztop-Rutkowska - Wiceprezes Zarządu Fundacji Soclab

 

 

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

GALERIA