Jesteś tutaj

Estończycy w Augustowie

W piątek, 20 maja w Augustowie wizytę złożyła 20-osobowa delegacja z estońskiego miasta Põlva na czele z burmistrzem Georg'iem Polisaar'em. Estończycy spotkali się z burmistrzem Augustowa Wojciechem Walulikiem, wizytowali miejskie szkoły i obiekty sportowe, jak również podziwiali piękno i bogactwo przyrodnicze ziemi augustowskiej.

Põlva jest niewielkim miasteczkiem w południowo-wschodniej części Estonii, założonym w XIII wieku. W Põlvie dynamicznie rozwija się przemysł drzewny i farmaceutyczny. Miasto znane jest w Estonii z prężnie działającego klubu piłki ręcznej - sportowcy z Põlva są czterokrotnymi mistrzami Estonii w piłce ręcznej.

Estończycy przyjechali do naszego miasta, aby poznać augustowską infrastrukturę miejską oraz oświatową, a dobre praktyki z Polski wprowadzić w Estonii. W dyskusji z burmistrzem Augustowa Wojciechem Walulikiem poruszone zostały tematy dotyczące różnic i podobieństw między polskim i estońskim systemem zarządzania samorządem, oświatą, drogami, itp. Przedstawiciele obydwu miast dyskutowali o problemach społecznych, gospodarczych, demograficznych, a także wyzwaniach stojących przed samorządami w zakresie pozyskiwania inwestorów i tworzeniem nowych miejsc pracy.

Po spotkaniu z burmistrzem Wojciechem Walulikiem, delegacja z Estonii odwiedziła augustowski amfiteatr i wyciąg nart wodnych, Gimnazjum nr 2 oraz Szkołę Podstawową nr 4, jak również zapoznała się z efektami zrealizowanych w Augustowie projektów z dofinansowaniem zewnętrznym, m.in. infrastrukturą na plaży Bielnik.

GALERIA

Estończycy w Augustowie
Estończycy w Augustowie
Estończycy w Augustowie
Estończycy w Augustowie