Jesteś tutaj

Eko-zmiany w MPEC ograniczą tempo podwyżek

Nowy kocioł zasilany biomasą powstaje na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Augustowie. To duża inwestycja, która dla mieszkańców oznacza ograniczenie tempa wzrostu podwyżek kosztów energii. Koszt modernizacji wynosi blisko 20 milionów złotych. Augustów pozyskał na tę inwestycję 7,5 miliona złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Prace zakończą się jeszcze w tym roku. 

 

Inwestycja na dużą skalę

Rosnące od lat koszty emisji C02 wywierały negatywny wpływ na koszty ciepła dla mieszkańców. Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk już na początku swojej kadencji zdecydował o poważnej modernizacji augustowskiej ciepłowni:

–   To inwestycja o strategicznym charakterze dla Augustowa. Na co dzień cieszymy się nowymi ulicami, remontem Miejskiego Domu Kultury czy Przedszkola, ale takie inwestycje jak ta są równie ważne. Budowa nowego kotła na biomasę, to tańsza energia i więcej pieniędzy w kieszeniach mieszkańców. Rok temu podpisaliśmy umowę na wykonanie robót budowlanych. Pracę sprawnie idą naprzód –  powiedział Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk

–  Już na początku kadencji zdecydowałem, że musimy zadbać o bardziej ekologiczne źródło ciepła, które pozwoli ograniczyć tempo podwyżek dotkliwych dla ludzi w całym kraju. To było też jedno z głównych zadań jakie postawiłem wtedy przed nowym prezesem spółki. Cieszę się, że sumiennie się z niego wywiązał  –  wyjaśnił Burmistrz

 

Finisz robót do końca roku

Nowoczesny kocioł zasilany biomasą będzie dysponował mocą cieplną w wysokości 8 MW. Inwestycja pozwoli na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych emitowanych do powietrza, a także zapewni lepszą efektywność energetyczną. Dzięki pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych, ciepłownia będzie ponosić niższe koszty opłat za prawa do emisji CO2. Pozwoli to ograniczyć wzrosty cen ciepła. Przewidywany termin zakończenia budowy, to grudzień tego roku. 

 

GALERIA