Jesteś tutaj

Augustów chroni miejsca pracy i zwalnia z podatków

Ratowanie miejsc pracy mieszkańców Augustowa i wsparcie przedsiębiorstw to cel uchwalonego na dzisiejszej (28.04.2020) sesji Rady Miejskiej pakietu uchwał przygotowanych przez Burmistrza Miasta Augustowa - Mirosława Karolczuka. Augustów jest pierwszym miastem regionu przyjmującym tego typu regulacje.

Po raz pierwszy radni Rady Miejskiej w Augustowie odbyli sesję w trybie zdalnym. Podjęli szereg uchwał, wśród których znalazł się jednogłośnie poparty przez nich pakiet antykryzysowy.

- Kryzys dotyka wszystkich. Pracowników i pracodawców. Są to ciężkie czasy również dla budżetu miejskiego z uwagi na drastyczny ubytek dochodów. Mimo to bez wahania przygotowałem pakiet uchwał chroniących miejsca pracy augustowian. Wprowadzamy możliwości ulg dla przedsiębiorstw, aby pomóc im ratować miejsca pracy i przetrwać w związku ze spadkiem dochodów spowodowanych epidemią koronawirusa. Jako miasto musimy być solidarni. – powiedział Burmistrz.

Augustów jest pierwszym miastem w regionie, które wprowadza regulacje zwalniające z podatków od nieruchomości branże wymienione w ustawie antykryzysowej. Radni przyjęli też uchwałę zwalniającą przedsiębiorstwa przeżywające kryzys w związku z epidemią z opłaty prolongacyjnej oraz pozwalające na wydłużenie terminów płatności w przypadku przedsiębiorstw, których nie objął zakaz funkcjonowania, ale odczuły, związany z epidemią, spadek obrotów.

- Dzisiejsze uchwały dotyczą wprost branż wskazanych w ustawie. Jednocześnie branże w niej nie wymienione, ale dotknięte kryzysem zachęcam do składania wniosków o odroczenia i umorzenia podatków na zasadach ogólnych. – dodał Burmistrz.

Firmy objęte zakazem działalności będą mogły skorzystać ze zwolnienia za kwiecień, maj i czerwiec z podatku od nieruchomości składając do 30.09.2020 r. uproszczone dokumenty określone w uchwale.

Przedsiębiorstwa, których działalność nie została objęta zakazem, ale ich obroty spadły będą mogły skorzystać z przesunięcia terminu płatności podatku od nieruchomości za maj i czerwiec do 30.09.2020r. składając uproszczone dokumenty do 31.07.2020r. elektronicznie lub w formie papierowej do Urzędu Miejskiego w Augustowie. Następnie w przypadku dalszych kłopotów będą mogły ubiegać się o umorzenie.

Przedsiębiorcy nie zapłacą też opłaty prolongacyjnej w związku z odroczeniem terminu zapłaty lub rozłożeniem podatku na raty.