Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Decyzje w sprawie umorzenia, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty podatku lub zaległości podatkowych oraz odsetek za zwłokę: w podatku od nieruchomości, rolnym, leśnym, od środków transportowych,opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Krok po kroku:

1. Sporządź pisemny wniosek o umorzenie, rozłożenie na raty, odroczenie terminu płatności podatku oraz zaległości podatkowych i odsetek za zwłokę. Pobierz, wypełnij i wydrukuj odpowiednie załączniki.
  2. Podpisz wniosek oraz wypełniony formularz bądź daj do podpisu osobie uprawnionej do reprezentacji wnioskodawcy.
  3. Dołącz dokument  pełnomocnictwa oraz dowód zapłaty opłaty skarbowej od udzielonego pełnomocnictwa (pokwitowanie lub potwierdzenie przelewu) oraz inne wymagane dokumenty.
  4. Udaj się do swojego urzędu, Wydział Finansowy – pokój 5, 6, 10 - parter, złóż dokumenty w Biurze Obsługi Klienta.

Osoby fizyczne/ osoby prawne/ jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, nieprowadzące działalności gospodarczej:

1. Pisemny wniosek o umorzenie, rozłożenie na raty, odroczenie terminu płatności podatku oraz zaległości podatkowych i odsetek za zwłokę, powinien zawierać:
  • imię i nazwisko, nazwa wnioskodawcy,
  • adres zamieszkania lub siedziby wnioskodawcy,
  • numer PESEL, ewentualnie numer dowodu osobistego(paszportu) wnioskodawcy,
  • rodzaj należności podatkowej (np. podatek od nieruchomości, odsetki od zaległości itp.),
  • okres którego wniosek dotyczy,
  • określenie wnioskowanej formy ulgi w spłacie zobowiązań,
  • uzasadnienie wniosku wykazując ważny interes Podatnika, bądź publiczny.
  1. Do wniosku powinny zostać załączone następujące dokumenty:
  • kopie rocznych zeznań podatkowych złożonych przez wnioskodawcę i osoby pozostające z nim we wspólnym gospodarstwie za ostatni rok podatkowy (np. PIT-37 bądź inny) wraz z ich korektami,
  • pisemna informacja w niżej wskazanym zakresie, (w przypadku osób fizycznych wypełnione oświadczenie o stanie majątkowym – zał. Nr 1):
  • aktualne informacje o sytuacji finansowej Wnioskodawcy i osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • oświadczenie wnioskodawcy o dochodach uzyskiwanych w bieżącym roku wraz z poświadczeniem o zarobkach z zakładu pracy, odcinki ZUS itp. ,
  • oświadczenie wnioskodawcy o posiadanych nieruchomościach wraz z ich wykazem zawierającym adres nieruchomości, powierzchnię,
  • oświadczenie wnioskodawcy o środkach pieniężnych posiadanych na rachunkach w bankach oraz lokatach inwestycyjnych, tzn. wartość posiadanych papierów wartościowych, jednostek funduszy inwestycyjnych, polis ubezpieczeniowych (itp.) oraz kopia deklaracji podatkowej (PIT-38 bądź inny) za ubiegły rok,
  • oświadczenie o posiadanych środkach transportowych, których właścicielem lub leasingobiorcą jest wnioskodawca lub członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • oświadczenie wnioskodawcy o ilości osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • oświadczenie wnioskodawcy o dochodach osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • oświadczenie o chorobie lub wypadku losowym powodującym utratę zdolności do zarobkowania lub znaczące straty materialne oraz dokumenty potwierdzające w/w okoliczności.

Uwaga!!!!
W przypadku ubiegania się o ulgę w spłacie zobowiązań przez osoby fizyczne/ osoby prawne/ jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, prowadzące działalność gospodarczą - opis sprawy znajduje się w zakładce przedsiębiorcy.

17 zł opłaty skarbowej - w sytuacji, kiedy do wniosku załączone jest pełnomocnictwo

• w kasie Urzędu Miejskiego w Augustowie, ul. 3 Maja 60 (poniedziałek - piątek w godz. 8.00 - 14.00);

Wydział Finansowy
Parter - pok. Nr 5, 6, 10

1. Do 1 miesiąca.
  2. Do 2 miesięcy sprawy szczególnie skomplikowane.

Odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Suwałkach za pośrednictwem Burmistrza Miasta Augustowa, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

1. Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych  (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 849).
  2. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2015 roku, poz. 613 ze zm).
  3. Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym  (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 1381, z późn. zm.).
  4. Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym  (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 465).
  5. Uchwała Rady Miasta Augustów z dnia 16 listopada 2001 roku Nr XXX/294/01 w sprawie wprowadzenia opłaty prolongacyjnej (Dziennik Urzędowy Województwa Podlaskiego z 2001 roku Nr 64, poz. 1568).

Wymagane załączniki:

1. Oświadczenie o stanie majątkowym ( zał.1).
  2. Wniosek w sprawie umorzenia zaległości podatkowej.
  3. Wniosek w sprawie odroczenia zaległośći podatkowej.
  4. Wniosek w sprawie odroczenia terminu płatności podatku.

Wydział Finansowy Urzędu Miejskiego w Augustowie
Tel: 87-643 - 80-54, 87-643-42-22