Jesteś tutaj

Sezonowe przejście graniczne Rudawka- Lesnaja już otwarte!

W sobotę, 28 kwietnia został otwarty ruch turystyczny na przejściu granicznym Rudawka- Liesnaja na Kanale Augustowskim. Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik i Dariusz Zyzało, przedstawiciel przedsiębiorstwa turystycznego Szot, przekroczyli granicę polsko- białoruską na rowerach. Po stronie białoruskiej powitał ich Wiktor Liskowicz wicegubernator Obwodu Grodzieńskiego oraz Oleg E. Andriejczyk naczelnik wydziału sportu i turystyki z Grodna, a wizytę relacjonowała Telewizja Białoruska.

Kanał Augustowski, szlak unikatowy w skali europejskiej, można podziwiać nie tylko z pokładu jednostki pływającej. Dużą popularnością cieszą się również aktywne formy zwiedzania, zwłaszcza turystyka rowerowa. Otwarcie w ubiegłym roku bezwizowego ruchu na wodnym przejściu granicznym Rudawka-Lesnaja i rozszerzenie go o przejście pieszo-rowerowe dało możliwość odkrywania zabytku architektury wodnej z XIX w. również po stronie białoruskiej. Coraz częściej turyści odwiedzający Ziemie Augustowską korzystają z możliwości bezwizowego przekroczenia granicy.

- Ścieżka rowerowa wzdłuż Kanału Augustowskiego po stronie białoruskiej jest oznaczona i przygotowana na nowy sezon turystyczny. Na trasie znajdują się kierunkowskazy i tablice informacyjne. Każdy turysta może czuć się bezpiecznie- powiedział burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. -Dziękujemy naszym partnerom z Grodna za miłe przyjęcie i wspólną pracę na rzecz rozwoju Kanału Augustowskiego- dodał burmistrz.

W poniedziałek, 30 kwietnia delegacja z Białorusi przyjechała do Polski.

Celem obydwu wizyt było sprawdzenie funkcjonowania przejścia granicznego Rudawka- Liesnaja oraz wymiana doświadczeń w zakresie przygotowania infrastruktury turystycznej na Kanale Augustowskim po polskiej i białoruskiej stronie.

Przypominamy, że osoby, które chcą zwiedzić cały transgraniczny szlak Kanału Augustowskiego nie muszą już ubiegać się o wizy na Białorusi. Wystarczy mieć ważny paszport, wykupioną polisę ubezpieczeniową, środki pieniężne w wysokości 42 BYN na każdy dzień pobytu (ok. 88 PLN) oraz dokument umożliwiający zwiedzanie „Parku Kanał Augustowski”, który wystawiają białoruskie biura podróży po zakupieniu (i zazwyczaj opłaceniu z góry) min. 2 usług turystycznych (można korzystać z usług polskich pośredników, np. augustowskich biur podróży i organizatorów turystyki). Na terytorium „Parku Kanał Augustowski” i miasta Grodna przy korzystaniu z turystycznego ruchu bezwizowego można przebywać do 5 dni.

 

Praktyczne informacje dotyczące bezwizowego wyjazdu na Białoruś można znaleźć tutaj.

GALERIA

ARTYKUŁY POWIĄZANE