Jesteś tutaj
Dowożenie uczniów niepełnosprawnych do szkół i przedszkoli
Obowiązkiem gminy jest:
- zapewnienie uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom [z niepełnosprawnością ruchową] z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją , z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
- zapewnienie dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno--wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
a) 24. rok życia – w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
b) 25. rok życia – w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno--wychowawczych;
- zwrot kosztów przejazdu ucznia, o którym mowa w pkt 1 i 2, oraz jego opiekuna do szkoły lub ośrodka, wymienionych w pkt 1 i 2, na zasadach określonych w umowie zawartej między burmistrzem a rodzicami, jeżeli dowożenie i opiekę zapewniają rodzice.
- Obowiązkiem gminy jest zapewnienie niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna na zasadach określonych w umowie zawartej między wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) a rodzicami, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice.
Wymagane dokumenty:
- wniosek w sprawie dowozu ucznia niepełnosprawnego,
- aktualne orzeczenie o niepełnosprawności ucznia,
- aktualne orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego poradni psychologiczno-pedagogicznej,
- skierowanie ucznia do kształcenia specjalnego (dotyczy tylko szkół i ośrodków specjalnych),
- potwierdzenie przyjęcia dziecka do szkoły lub ośrodka specjalnego wydane przez dyrektora szkoły lub placówki,
Miejsce złożenia:
Biuro Obsługi Klienta, Urząd Miejski w Augustowie ul. 3 Maja 60
Termin odpowiedzi:
W ciągu 30 dni od daty złożenia wszystkich wymaganych dokumentów.
Tryb odwoławczy:
Nie przysługuje.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017r. poz. 59 ze zmianami).
Wymagane załączniki do pobrania:
Wniosek w sprawie dowozu ucznia niepełnosprawnego.
Sprawę prowadzi:
Wydział Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Augustowie
Tel.: (87) 643-23-19
E-mail: wydzial.edukacji@urzad.augustow.pl