Jesteś tutaj

Uczestnicy ŚDM – w Augustowie

W dniach 20-25.07.2016 r. gościliśmy w naszym mieście młodzież, która przybyła do Polski na Światowe Dni Młodzieży.

Spotkanie to, organizowane w tym roku w Polsce, składa się z dwóch etapów. W pierwszym – młodzi ludzie przyjeżdżają do różnych miast w Polsce, a w drugim – wszyscy udają się do Krakowa.
Do Augustowa przyjechało 80 osób z Litwy i Niemiec. Podczas przygotowanego na te dni programu towarzyszyli im wolontariusze – nasza młodzież, która opiekowała się gośćmi. Był to szczególny czas, który pozwolił mieszkańcom Augustowa poczuć atmosferę Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie.

W czwartek (21.07) odbył się rejs statkiem SERWY, którym w czerwcu 1999 r. płynął nasz papież Jan Paweł II. Cały ten dzień młodzież spędziła w Studzienicznej, gdzie był czas na modlitwę, ale również na przejażdżkę kajakiem, wycieczkę rowerową po Puszczy Augustowskiej oraz spacer po ścieżce edukacyjnej Nadleśnictwa Augustów.

Piątek był dniem refleksji, zadumy i dzieł miłosierdzia. Wieczorem księża ze wszystkich augustowskich parafii, mieszkańcy i goście z Litwy i Niemiec przeszli za krzyżem niesionym przez młodzież z bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego do kaplicy Pana Jezusa Klęczącego, uczestnicząc w nabożeństwie drogi krzyżowej. Rozważania w 3 językach i wspólny śpiew pomogły wszystkim poczuć przedsmak atmosfery Światowych Dni Młodzieży.

W sobotę młodzież z naszej diecezji, a także goście z 5 kontynentów, którzy do nas przybyli, wzięli udział w spotkaniu w Ełku. Działo się wiele. Była modlitwa, a także spektakl „U źródeł przyszłej chwały” i koncerty. Młodzież z naszego regionu, która z różnych przyczyn nie wybiera się do Krakowa, miała możliwość doświadczenia tej atmosfery radości, otwartości i wspólnoty, które towarzyszą tego typu spotkaniom.

W niedzielę goszczący u nas młodzi ludzie mogli skorzystać z najpopularniejszych w naszym mieście atrakcji sportowych - z kajaków, wyciągu nart wodnych oraz z pływalni.
Wieczorem w amfiteatrze odbył się szczególny koncert. Powitał wszystkich Burmistrz, który zaprosił gości ponownie do Augustowa i wyraził nadzieję, że dni u nas spędzone pozostaną na długo w ich pamięci dzięki malowniczym widokom jezior i Puszczy Augustowskiej oraz gościnności i życzliwości mieszkańców.

Koncert rozpoczęto polonezem –  tradycyjnym polskim tańcem, a następnie można było podziwiać wiązankę tańców ludowych w wykonaniu naszej młodzieży z  Zespołu Tańca Ludowego „Bystry”, który prowadzi Pani Halina Poźniakowska.
W drugiej części koncertu wystąpiły: Justyna, Patrycja, Sandra i Julita Bożewicz oraz Oliwia Prawdzik, które przepięknie zaśpiewały polskie piosenki z okresu międzywojennego, z lat 50-tych i 60-tych oraz piosenki Maryli Rodowicz, jako ikony polskiej estrady od lat 70-tych do współczesności. Program został przygotowany pod kierunkiem Pani Elżbiety Granackiej, która jest instruktorem Augustowskich Placówek Kultury.

Następnie o swoim kraju opowiedzieli i zaprezentowali swoją kulturę goście z Litwy. Na zakończenie młodzież z Niemiec porwała widownię do wspólnego walca i przedstawiła elementy kultury ich kraju.
Koncert zakończył się poczęstunkiem. Goście mogli spróbować tradycyjnego polskiego bigosu z kiełbaską.

W organizację Tygodnia Misyjnego w Augustowie, który poprzedzał Światowe Dni Młodzieży, zaangażowanych było wiele osób - wolontariuszy, rodzin, które przyjęły młodzież do swoich domów, augustowskie parafie oraz instytucje publiczne, w tym w szczególności: Urząd Miejski w Augustowie, Starostwo Powiatowe, Gmina Płaska, Straż Graniczna, Komenda Powiatowa Policji w Augustowie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Augustów, Augustowskie Placówki Kultury, Nadleśnictwo Augustów, Centrum Sportu i Rekreacji, Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Augustowie.

W poniedziałek (25.07) pożegnaliśmy pielgrzymów z Litwy i Niemiec, którzy szczęśliwi i wdzięczni wszystkim, którzy ich tu serdecznie przyjęli, wyruszyli do Krakowa.

 

GALERIA