Jesteś tutaj

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Flaga w barwach narodowych jest jednym z ważniejszych symboli Polski. Towarzyszy nam zawsze podczas ważnych uroczystości. 2 maja obchodzimy jej święto. Ten szczególny dzień możemy uczcić poprzez wywieszenie Biało-Czerwonej w oknie lub balkonie swojego mieszkania.

Święto zostało ustanowione 20 lutego 2004 roku przez Sejm, ma popularyzować wiedzę o symbolach i tożsamości narodowej. Wybór daty 2 maja nie był przypadkowy. Tego dnia w czasach PRL-u zdejmowano flagi państwowe po obchodach Święta Pracy, by nie pokazywano ich w dniu Święta Konstytucji.

Z tej okazji Augustowskie Placówki Kultury przygotowały internetowy happening. Aby wziąć w nim udział wystarczy sfotografować udekorowane barwami narodowymi okna, balkony – domów i mieszkań. Powstanie z tego galeria, która zostanie umieszczona na profilu Facebook APK. Zdjęcia można przesyłać do 2 maja do godz. 16:00 na e-mail apk.mdk.augustow@poczta.fm.

Święto Flagi jest doskonała okazja, aby przypomnieć, jak należy prawidłowo prezentować barwy narodowe w przestrzeni publicznej. Poniżej w specjalnym przewodniku „Biało-Czerwona” znajdziemy opis zasad prezentowania flagi. Opracowanie zostało przygotowane prze MSWiA.

 

PLIKI

ZałącznikRozmiar
PDF icon Miniprzewodnik "Biało-czerwona"791.39 KB