Jesteś tutaj

Promocja wspomnień Sybiraczki Henryki Pagniello z domu Bogusławskiej

W piątek, 13 kwietnia o godz. 10.00 w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie odbędzie się promocja wspomnień Sybiraczki Henryki Pagniello z domu Bogusławskiej. Organizatorem spotkania jest Muzeum Pamięci Sybiru.

W imieniu dyrektora Muzeum Pamięci Sybiru – prof. Wojciecha Śleszyńskiego oraz dyrektor II LO w Augustowie – Barbarą Koronkiewicz serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych tematem, szczególnie Sybiraków i ich rodziny, szkoły noszące imię Sybiraków oraz środowiska kultywujące pamięć o zesłańcach, łagiernikach i wszystkich ofiarach totalitaryzmu sowieckiego i niemieckiego zapraszamy na spotkanie autorskie z Panią Henryką Pagniello. Poprowadzi je dr. Marcin Zwolski, kierownik Działu Naukowego Muzeum Pamięci Sybiru. Gościem spotkania będzie również Magdalena Dzienis Teodorczuk, autorka tekstu historycznego wprowadzającego w tematykę wspomnień. Wybrane teksty  przeczytają uczniowie II LO.

Trauma rodziny Bogusławskich z Bargłowa nie mogła i nie zakończyła się wraz z końcem wojny i powrotem do – innego niż w marzeniach, bo całkowicie zniszczonego – gniazda rodzinnego. Rodzice i dzieci zaczynały bycie na powrót razem odmienieni przez wojenne przeżycia – inne, ale w każdym przypadku traumatyczne. Jak inaczej bowiem nazwać doświadczenia ojca – ukrywającego się najpierw przed sowietami, później cudem uratowanego z rąk niemieckich oprawców żołnierza AK-WiN, prześladowanego po wojnie przez polskich funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Wyjątkowo trudną drogę przez więzienie, łagry przeszła matka – aresztowana i oderwana od rodziny już w 1940 r. Trauma nie ominęła dziadków z obydwu stron i – co najdokładniej opisuje Pani Henryka – pięciorga dzieci wywiezionych 22 czerwca 1941 r.

Wydane przez Muzeum Pamięci Sybiru wspomnienia Henryki Pagniello z domu Bogusławskiej można będzie zakupić podczas piątkowego spotkania w II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie.

GALERIA

Promocja wspomnień Sybiraczki Henryki Pagniello z domu Bogusławskiej
Promocja wspomnień Sybiraczki Henryki Pagniello z domu Bogusławskiej