Jesteś tutaj

Minęły trzy ćwierćwiecza… uczcili 75. Rocznicę Obławy Augustowskiej.

Dokładnie 75 lat temu na naszych ziemiach miały miejsce tragiczne wydarzenia, które dzisiaj nazywamy Obławą Augustowską. Jak co roku uczczenie tych wydarzeń rozpoczęło się złożeniem kwiatów pod Domem Turka - miejscem męczeństwa Polaków, w którym stacjonowało NKWD i UB, czyli instytucje odpowiedzialne za przeprowadzenie w lipcu 1945 roku zorganizowanej akcji likwidacji podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. 

 

W ubiegłym roku Burmistrz Mirosław Karolczuk uczcił pamięć ofiar Obławy Augustowskiej odsłaniając pomnik na rondzie NSZZ „Solidarność”. Wtedy w pamięć zapadły słowa: 

 

- Na co dzień możemy różnić się w wielu kwestiach, mieć różne poglądy i opinie. Jednak są chwile kiedy zgodnie, jako dumni augustowianie, stajemy razem aby oddać hołd przodkom i wspólnie pochylić głowy przed historią, która jest naszym dziedzictwem. Niech odsłonięty pomnik przypomina nam o tych, którym zawdzięczamy wolność, a których w bestialski sposób tropiono, łapano i mordowano.  - powiedział tuż przed odsłonięciem pomnika Burmistrz Mirosław Karolczuk.  

 

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów 75. rocznicy wydarzeń nazywanych „Małym Katyniem” było uroczyste odpalenie specjalnie zaplanowanego oświetlenia tworzącego na pomniku delikatną poświatę sprzyjającą atmosferze zadumy.  

 

- Stonowane oświetlenie dobrze wpisuje się w konwencję pomnika pobudzającego wyobraźnię i przenoszącego nas do czasów, w których wolność nie była tak oczywistą kwestią jak dziś. O wykonanie właśnie takiej iluminacji poprosił mnie Związek Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej - przewodniczącym tej organizacji jest ksiądz Stanisław Wysocki, którego rodzina zginęła w Obławie. Od tego czasu minęło 75 lat. Augustów pamięta i będzie pamiętał! Historia i tradycja naszego miasta jest dla mnie bardzo ważna - tym bardziej cieszę się, że nareszcie w godny sposób upamiętniamy wydarzenia, które przez lata były z premedytacją ukrywane przez aparat władzy komunistycznej. Obława Augustowska tworzy tożsamość każdego mieszkańca naszego miasta - mówi Mirosław Karolczuk - Burmistrz Miasta Augustowa.

 

Przed uruchomieniem podświetlenia monumentu, mieszkańcy oddali hołd ofiarom podstępnego i bestialskiego mordu na bohaterach naszych ziem. Zgromadzeni pod tablicą pamiątkową augustowianie wzięli udział w zainicjowanej przez Burmistrza akcji ustawienia symbolicznych 75 zniczy.

GALERIA