Jesteś tutaj

Międzynarodowy Festiwal "Kanał Augustowski w kulturze trzech narodów - Białorusinów, Polaków, Litwinów"

Białoruskie i polskie zespoły ludowe zaprezentują się w augustowskim amfiteatrze. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu "Kanał Augustowski w kulturze trzech narodów - Białorusinów, Polaków, Litwinów".

Kanał Augustowski - łączący Polskę i Białoruś to prawdziwa perła wśród szlaków wodnych Europy. Powstał w latach 1823-1839. Droga wodna łącząca drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, z pominięciem dolnego biegu Wisły. Jego łączna długość wynosi sto trzy kilometry długości. Kanał Augustowski jest wykorzystywany jako malowniczy szlak wodny, jeden z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Polsce. Jest również łącznikiem kultury trzech narodów zamieszkujących jego brzegi.

Od 15 lat taki festiwal odbywa się przy śluzie Dąbrówka, pierwszej śluzie po stronie białoruskiej. Organizatorami festiwalu są Rejonowy Komitet Wykonawczy Rejonu Grodzieńskiego oraz Związek Polaków na Białorusi. „Kanał Augustowski w kulturze trzech narodów”  ma na celu promowanie i rozwój polskiej, białoruskiej i litewskiej kultury, rozwój turystyki, a także umocnienie międzynarodowych kontaktów kulturalnych.

 21 sierpnia 2016 r. odbędzie się trzecia edycja Festiwalu po polskiej stronie granicy. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00 w augustowskim amfiteatrze położonym nad jeziorem Necko. Wstęp wolny.