Jesteś tutaj

“Kto ma pszczoły, ten ma miód” - Światowy Dzień Pszczół.

Dziś swoje święto obchodzą owady wyjątkowo bliskie naszemu miastu - pszczoły. Słyną ze swojej pracowitości i dają nam prawdziwy złoty skarb.

Skaczą z kwiatka na kwiatek, ale to ich wielka zaleta. Dzięki temu zbierają nektar i pyłek, który jest ich pożywieniem, jednocześnie zapylając rośliny owadopylne. 

W naszym regionie swój dom ma wyjątkowo miodny gatunek, czyli pszczoła augustowska. W 2019 roku, dzięki czystym terenom i świeżemu powietrzu, zyskaliśmy tytuł Gminy Przyjaznej Pszczołom. Możemy pochwalić się też sukcesami na skalę światową. UNESCO doceniło działalność augustowskiego Bractwa Bartnego, dzięki czemu kultura bartnicza została wpisana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. 

Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ to jeden z ważniejszych ekologicznych dni w roku. Nie tylko od święta, ale każdego dnia, staramy się dbać o nasze piękne okolice, będące domem wielu wyjątkowych stworzeń. Wspólnie z mieszkańcami sadzimy drzewa i kwiaty, dzięki czemu nasi mali przyjaciele mogą odwdzięczyć nam się pysznymi i zdrowymi prezentami. Pamiętajmy o nich na co dzień.

GALERIA