Jesteś tutaj

Co w augustowskim budżecie na 2022 rok?

Rada Miasta przyjęła budżet na 2022 rok. Przed nami start programu inwestycyjnego, na który Augustów przeznaczy 80 milionów złotych w ciągu dwóch lat. Przeczytajcie, co powstanie w naszym mieście.

 

32 miliony na inwestycje w 2022  

30 grudnia odbyła się Sesja Rady Miejskiej. Radni poparli przygotowany przez Burmistrza Mirosława Karolczuka projekt budżetu. Jak stwierdził Burmistrz: przed nami realizacja najbardziej ambitnego i prorozwojowego budżetu Augustowa.

– To ważny moment. W tym roku na inwestycje planujemy przeznaczyć blisko 32 miliony złotych. Obiecałem mieszkańcom ambitny rozwój miasta i skutecznie wywiązuję się z tej obietnicy. Jeszcze kilka lat temu w naszym mieście na inwestycje przeznaczano 4 czy 5 milionów rocznie. Uchwalony budżet na 2022 rok wprowadzi nas na poziom, który w Augustowie nie był dotychczas spotykany – powiedział Burmistrz Mirosław Karolczuk

 

Dwa lata, niemal 80 milionów

Rok 2022 to początek dużego programu inwestycyjnego. W tym roku ratusz na inwestycje planuje przeznaczyć 32 miliony złotych. W następnym roku kolejne 45. Jak łatwo policzyć, aktualne założenia przewidują kwotę niemal 80 milionów na inwestycję w ciągu dwóch lat.
 

Co powstanie w 2022 roku?

Miasto przeprowadzi modernizację pierwszego odcinka bulwarów - wraz z przebudową kładek w ciągu pieszo-rowerowym wzdłuż prawego brzegu rzeki Netty. Na realizację tego celu przewidziano 4 miliony złotych. Stare kładki ze schodami zostaną zastąpione nowoczesnymi zwodzonymi mostkami, które zapewnią łatwy dostęp np. niepełnosprawnym i rowerzystom. W ten sposób znikną kolejne bariery architektoniczne. Z kolei w pobliżu napisu Augustów zostanie urządzona strefa rekreacji z nowymi ławeczkami i miejscami spotkań.

Burmistrz Mirosław Karolczuk na przyszły rok zapowiedział rozpoczęcie realizacji programu „Olimpijski Augustów”. Ruszy budowa nowej sali gimnastycznej dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 2, generalny remont bloku sportowego w Szkole Podstawowej nr 3 oraz budowa nowego stadionu na Tytoniowej. Dokończone ma być zagospodarowanie Błoni nad Nettą, na których powstanie między innymi całkowicie nowy plac zabaw oraz pumptrack. Na realizację tych inwestycji ratusz pozyskał 30 milionów złotych. 

Kolejne zaplanowane do realizacji przedsięwzięcie to rewitalizacja Osiedla Przylesie. Za kwotę 2,5 miliona złotych przestrzeń tzw. Kaczego Dołka ma być przebudowana zgodnie z projektem, do którego wytyczne powstały w drodze konsultacji z mieszkańcami. Obecnie trwają prace projektowe.

Zakończona zostanie modernizacja oświetlenia ulicznego i wymiana na energooszczędne oprawy LED, ulica Studzieniczna zyska nową nawierzchnię na całym odcinku oraz ścieżkę rowerową od DK16 do Sanktuarium. 

W tegorocznym budżecie zaplanowano też utworzenie Augustowskiego Centrum Aktywności Seniorów, czyli miejskiego „Domu Seniora”. Utworzenie komfortowego miejsca na spotkania i zajęcia dla starszych mieszkańców miasta będzie kosztowało blisko 1,5 miliona złotych.

Poza wskazanymi wyżej inwestycjami budżet przewiduje 700 tysięcy złotych na kontynuację programu budowy chodników, przebudowę drogi Żarnowo II – Białobrzeg oraz 300 tysięcy złotych na rozpoczęcie budowy monitoringu miejskiego. Na inwestycję związaną z budową wielorodzinnego budynku wraz z adaptacją terenu przy ul. Tytoniowej przeznaczono blisko 350 tysięcy. Niemal ćwierć miliona złotych będzie natomiast kosztowała przebudowa budynku na potrzeby świetlicy środowiskowej przy Nowomiejskiej 41. 

O realizacji wszystkich inwestycji będziemy informowali na bieżąco.

 

 

GALERIA