Jesteś tutaj

Augustów dla Niepodległej- uroczystości 11 listopada

W niedzielę, 11 listopada na Rynku Zygmunta Augusta w Augustowie odbyły się obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W uroczystości udział wzięły władze samorządowe, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich, służb mundurowych, instytucji publicznych, jak również mieszkańcy Augustowa. Zgromadzeni odśpiewali hymn państwowy oraz wysłuchali okolicznościowych przemówień.

Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik oddał cześć poległym- dzięki ich oddaniu i patriotyzmowi oraz wielkiemu hartowi ducha możemy dzisiaj w wolnej Polsce świętować 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Naszą powinnością i obowiązkiem narodowym jest zachowanie pamięci o wielkich Polakach i wielkich patriotach, dla których naczelnym celem było wyzwolenie Ojczyzny- dodał burmistrz.

Zgodnie z tradycją, złożono kwiaty przy pomniku „Tym, którzy oddali swe życie za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę". Uroczystości towarzyszył koncert Orkiestry Dętej OSP Lipowiec oraz występ Zespołu Tańca Ludowego Bystry.  Następnie zebrani przeszli do Bazyliki Mniejszej p.w. Najświętszego Serca Jezusowego, gdzie odbyła się msza święta w intencji Ojczyzny.

O godzinie 12.00 na Rynku Zygmunta Augusta mieszkańcy Augustowa zgromadzili się licznie by odśpiewać wspólnie hymn państwowy w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu!”.

Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik złożył kwiaty również w pozostałych, augustowskich miejscach pamięci ku czci zasłużonych w walce o niepodległość naszego kraju.

Na zakończenie dnia, w Augustowskim Centrum Edukacyjnym o godz. 18.00 odbędzie się koncert „Okruchy pamięci” w wykonaniu Augustowskiego Teatru Piosenki.

 

Zdjecia:

Zbigniew Bartoszewicz i UM Augustów

GALERIA